Sarkmalar Bize Vız Gelir!

Çoğu zaman yaşlanmayla birlikte bazen de hızlı kilo alıp vermek yüzünden ciltte sarkmalar oluşabilir. Zamanla cilt daha az kolajen üretir, bu da cildin esnekliğini kaybetmesi demektir. Sarkmalar ve kırışıklıklar da böyle başlar. Tabii ki stres, sigara, dengesiz beslenme, güneş ışınları bu süreci hızlandırır ama önünde sonunda bu sürece her kadın girer. Fakat sarkmaları yavaşlatmanın ve genç bir cilde sahip olmanın formülleri de vardır. Öncelikle -sağlıkla ilgili diğer her konuda olduğu gibi- beslenmene, uyku düzenine dikkat etmeli; sigara ve zararlı güneş ışınlarından kaçınmalısın. En önemlisi de stresten mümkün olduğunca uzak durmalısın. Sonrası ise şöyle…

sarkmalar-bize-viz-gelir_1

Yumurta akı maskesi

Yumurta akı, yapısı itibariyle cildi sıkılaştırır ve sarkmaları önler. Cilde nemli ve canlı bir görünüm kazandırır. Bir yumurta akını köpük oluşturana dek çırp. Elde ettiğin köpüğü yüzüne uygula ve 20 dk. beklet. Daha sonra soğuk suyla durula. Cildin artık daha sıkı.

Limon maskesi

Limon kolajen üretimini sağlayan C vitamini içerir. Yani cilde esnekliğini kazandırabilir ve yaşlanmanın önüne geçer. Bir kaba limon suyu sıkıp, cildine ve boynuna masaj yaparak sür. 5 ya da 10 dakika kalsın. Daha sonra soğuk suyla durula. Cildinin gerildiğini ve canlandığını hissedeceksin.

sarkmalar-bize-viz-gelir_2

Masajlar

Yüz için boyundan ve alından germe hareketi, kollar için ağırlık kaldırma sarkmaları önler. Günde en az 2 dakika boyunca, nazik hareketlerle cildine masaj yapmak kan dolaşımını hızlandırır. Ayrıca sakız çiğnemek de yüz kaslarının sıkılaşması için etkili bir masajdır. Bir de buzdolabında soğuttuğun metal bir kaşığı, her gün sarkan yerlerine hafifçe vurarak da sarkmaların önüne geçebilirsin. Soğuk metal, cildi toparlar.

Güneş kremi

Yaz-kış demeden, dışarı çıkmadan önce en az 15 koruma faktörlü güneş kremi uygulamalısın. Böylece güneşin zararlı ışınlarından korunmuş olursun. Krem kullanmadığın takdirde cildin kurur ve elastikiyetini kaybeder. Bunun için cildine mutlaka nemlendirici bir krem uygula. Ayrıca çok güneşli havalarda şapka ve gözlük kullanmayı ihmal etme.

sarkmalar-bize-viz-gelir_3

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir