Selülit ve Beslenme

Selülit, cilt yüzeyinde çukurlu bir görünüme neden olmakta ve genellikle kalça, uyluk, karın bölgelerini etkileyen lokalize bir estetik cilt problemidir. Selülitte cildin üst katmanlarının altında aşırı miktarda yağ hücresi depolanır.

Selülit özellikle kadınlarda çok sık rastlanmaktadır. Selülit oluşumunda etkili nedenler arasında hormonal değişiklikler, genetik faktörler, kilo alımı veya kilo kaybı, sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam tarzı veya sigara kullanımı bulunmaktadır.

Selülitten korunma yollarından biri doğru beslenmedir. İdeal vücut ağırlığını korumak uyluk veya karında ortaya çıkan çukurlukların derecesini büyük ölçüde azaltmaktadır.

Hızlı şekilde ve yüksek kilo kaybı ardından ortaya çıkan gevşek cilt, selülit görünümünü daha belirgin hale getirebilir bu sebeple yavaş yavaş ve cildin kilo kaybına göre esnemesini olanaklı kılacak bir zayıflama programı sağlanmalıdır.

Selüliti azaltmaya yardımcı olan besinlerin başında; roka, kızılcık, kırmızı biber, domates, bamya, maydanoz gelmektedir. Bu besinler yüksek miktarda C vitamini içermeleri sebebiyle kollajen dokunun (bağ dokusu ana bileşeni) destekleyicisidir. Keten tohumu bileşiminde içerdiği bileşenler ile östrojen ile kollajen gelişmesini destekleyip selülit görünümünün azalmasına yardımcı olur. Yeşil çay ise içerisinde bulunan kateşin ile yağ yıkımını hızlandırır, ödem oluşmasını engeller. Bu sayede selülit görünümünün azalmasına da destek sağlar. Su tüketimini ve fiziksel aktivite düzeyini arttırmakta bu süreçte önemlidir. 

Dyt. Cemre Su Sungur

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir