Seni Daha Havalı Gösterecek 13 Saç Tüyosu

Saçlar ve kaşlar insanın çehresini bir anda değiştirebiliyor. Aslında ufak bir ayrıntı gibi görünüyor ama saçımızın buklesi, kaşımızın kavisi bizi olduğumuzdan daha genç ya da daha yaşlı gösterebiliyor. Özellikle saçlardaki değişiklikler sadece görüntümüzü değil, psikolojimizi de etkiliyor. Bazen sırf rahatladığımız, kuaförde terapi etkisi yaşadığımız ve saçımızı değiştirdiğimizde hayatımızın da değişeceğine inandığımız için yeni renklere ve kesimlere başvurabiliyoruz. Ama bu konuda dikkatli olmalıyız. Ani bir kararla yeni bir saç yaptırmak yerine, bize en uygun modeli bulmalı ve onu uygulamalıyız. Hadi kendine bir güzellik yap ve saçlarına ufak dokunuşlarla yenilik kat. Böylece hem saçın hem modun değişsin.

1- Göz ve ten rengine uygun bir saç rengi seçmelisin. Saç renginin moda oluşundan daha önemlidir bu.

2- Saçlarının arasına birkaç ton açık renkler eklemek yüzüne canlılık katar. Eğer komple bir renk değişikliğine gitmeyeceksen bunu dene.

3- Kısa saç daha modern ve enerjik görünmeni sağlar. Ama çok kısa kesimler yüzünü olduğundan büyük de gösterebilir. Küt modellerde çeneye kadar olanları, daha kısalarda ise katlı kesimleri tercih et.

4- Kakül alındaki kırışıklıkları, geniş alınları kapatır ve daha genç gösterir. Ama bu, sönük bir kakül yerine kuvvetli bir kakülle mümkündür.

5- Eğer uzun bir saç kullanmayı tercih ediyorsan basık ve düz bir saç yerine dalgalı ve dolgun modelleri uygula.

6- Günlük modellerde dağınık topuzları ve sevimli örgüleri kullan. Ortadan ikiye ayrılmış, tokayla sıkılmış, gergin saçlar demek ciddi ve sert bir görünüm demek.

7- Saçlarına fazla sprey sıkmaktan kaçın. Fazla sprey ya da abartılı saç aksesuarları ucuz bir görünüme neden olabilir.

8- Kirli saçlar her şeye karşı ilgisiz, asosyal ve özensiz bir insan imajı verir. Ayrıca bu durum sağlıklı da değildir. Saçlarını iki günde bir mutlaka yıka. (Her gün yıkamak saçlarını kurutabilir.)

9- Kısa yüzlere krepe, uzun yüzlere dalgalı saçlar, kalp şeklindeki yüzlere kakül, küçük yüzlere kat, kare yüzlere yandan ayrılan saçlar, yuvarlak ve oval yüzlere ise hemen hemen her model yakışabilir.

10- Saçların kalın telliyse katlı, ince telliyse uzun saç modellerini seç. Kalın telli saçlara bakım yağı, ince telli saçlara bakım spreyi daha uygun.

11- Saçlarını ılık suyla yıkamalı ve kurutayım derken havluyla çektirmemelisin. Sürekli boyamaktan ve yüksek ısıda fönden de kaçınmalısın. Kırıklarını düzenli olarak almalı ve saçlarına düzenli olarak nemlendirici uygulamalısın. Elma sirkesi ve zeytinyağı saçlara iyi gelir.

12- Doğru beslenmek sadece vücudunu değil, saçları da etkiler. Daha sağlıklı saçlar için vitamin ve protein içeren besinleri sık sık tüketmeyi ihmal etme.

13- Daha genç, hayat dolu ve çekici görünmenin 1. kuralı; keyifli ve stressiz bir ruh halidir. İçten bir gülüş saçlarına da yansır.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir