Seni Yeneceğiz Alışveriş Hastalığı!

Alışveriş hastalığı bir çeşit davranış bozukluğudur güzellerim. Yani daha net söyleyeyim, maalesef psikolojik bir sorundur. Genellikle bir şeylerin eksikliğini giderme ihtiyacından kaynaklanır. Alışveriş ihtiyacının zamanında doyurulmayarak bastırılması ve bilinçaltında büyümesi yüzünden insanı manasız alışverişler yapmaya iten kompulsif bozukluktur.
shutterstock_453441226

Bazen kendimizi azıcık iyi hissetmek için bir şeyler satın alırız. Bu bizim için bir antidepresan niteliğindedir. Rahatlama masajı gibidir. İnsanın endorfin salgılamak amacıyla kendine uyguladığı akut bir tedavidir. Fakat alışveriş hastalığı bundan biraz farklıdır. Ortada bir sebep ya da ihtiyaç yokken sudan bahanelerle yapılıyorsa, maaşı aldıktan bir hafta sonra cepte para kalmıyorsa, en önemlisi aldığınız şey sonradan hoşunuza gitmiyorsa, orada biraz sıkıntı var demektir.

Peki, alışveriş hastalığı ile nasıl başedebiliriz?

Burada yapmamız gereken küçük şeyler var.

1. Ürüne değil, deneyimlere para harca!

Dolabında bir sürü elbise varken bir başkasını, hem de hiç ihtiyacın yokken satın almak, sana maddi&manevi zarar verecek. Ona vereceğin parayla harika bir deneyim yaşayabilirsin mesela. Fedakar davranmaktan çekinme.

shutterstock_199724069

Hayalini kurduğun bir yere git ya da hayalini kurduğun bir şey yap. Hayalleri için çok daha büyük şeylerden fedakarlık etmek zorunda olan insanlar olduğunu unutma. Bir deneyim yaşamakla, bir elbiseye sahip olmanın verdiği haz bambaşka. Bunu dene.

Elbiseye vereceğin parayla, bir hafta sonu kaçamağı yapmak çok tatlı olabilir.

2. Alışveriş kalıcı mutluluk vermez, önce bunu bilmen lazım!
Alışverişi, kendini çok özel ve çok mutlu hissettiren bir araç olarak görüyorsan, yanlışlardasın. Biraz üzülüp mutsuz olduğun her an, beynin sana “Haydi alışverişe çıkıp biraz para harcayalım küçük hanım!” diyecektir.

shutterstock_446517436

Ona, alışverişin ihtiyaçlarımızı karşılamanın en basit yolu olduğunu düşündürtmemiz gerekiyor.

3. Ocağımızı söndürdün zalim kredi kartı!
Kullanma. Evet, zamanın koşullarında biraz zor. Ama eğer paranı nakit olarak harcarsan, ödeme yaparken bir daha düşünürsün. Düşünmek iyidir. Kredi kartı kullananların en büyük derdi, “sanki bedavaya alıyormuşum gibi” şeklinde hissetmeleridir.

shutterstock_88304509

Eğer “kullanmadan yaşayamam” diyorsan da, kredi kartını bilinçli bir şekilde kullan. En azından sadece 1 tane, düşük limitli bir kredi kartı kullan ve her ay borcun tamamını ödeyebileceğinden emin ol.

4. İnternetteki reklamları görme.
Zaten her şeyin başı alışveriş yapmayı, para harcamayı artık çok kolaylaştıran şu alışveriş siteleri. Ancak bazı uygulamalar sayesinde internet sayfalarındaki reklamları görmeyebilirsin. Böylece aklın gitmez. Mesela “ad-block”.

5. Başedemiyorsan kesinlikle destek al.
Sevgilinle, eşinle, dostunla artık alışveriş yüzünden aran bozuluyorsa, maaşı aldıktan bir hafta sonra ceplerin boşalıyorsa, yüklü kredi kartı harcamaları artık belini büküyor ve sen alışveriş yaparak daha da mutsuz bir insan haline geliyorsan destek almalısın.

Ne dedik?
Seni yeneceğiz alışveriş hastalığı! Yavaş yavaş ve sakince gideceksin hayatımızdan! 🙂

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir