Sevgililer Günü’nde Gidilebilecek Romantik Rotalar

Sevgililer Günü’nde sevgilinizle gözlerden uzak, romantik ve keyifli bir tatil geçirmeye ne dersiniz? Artık bir klasik haline gelen Paris, Roma ve Prag gibi şehirleri bu sene bir kenara bırakıp tercihlerinizi Verona, Lizbon ve Salzburg gibi destinasyonlardan yana kullanın. İşte alışılmışın dışında ama çok romantik 5 Sevgililer Günü rotası!

VERONA, İTALYA

italy

Shakespire Romeo ve Juliet’i yazdığından beri Verona dünyanın en romantik şehirlerinden biri olarak anılmaya başlamıştır. Şehirde Juliet’in evini ve Romeo’yla konuştuğu balkonu görebilirsiniz. Sevgililer Günü’nde binanın duvarlarına sıkıştırılmış yüzlerce aşk mektubu arasına sizinkini de ekleyebilirisiniz.

LİZBON, PORTEKİZ

lizbon

Büyük gotik katedralleri, görkemli müzeleri ve eski çağlardan kalma manastırlarıyla Lisbon’da kendinizi eski çağların büyüsüne kaptırmanız işten değil. Sevdiğinizle hem bu güzel şehri keşfetmenin zevkine varıp hem de Fado gecelerinde eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

SALZBURG, AVUSTURYA

salzburg

Yaz ayları haricinde direkt uçuş seferlerinin yapılmadığı Salzburg’a, Viyana ya da Münih üzerinden trenle ulaşabilirsiniz. Altstadt olarak adlandırılan eski şehir merkezini gezmek çok keyifli olacaktır. UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan bu bölge restore edilmiş yüzlerce yıllık yapılarıyla oldukça etkileyici. Mozart’ın doğup yaşadığı müze haline getirilmiş evini eski şehir merkezinde gezerken ziyaret edebilirsiniz. Mirabel Sarayı ve Bahçeleri, Mozart’ın vaftiz edildiği Salzburg Katedrali ve Kalesi ise gezebileceğiniz diğer yerlerden bazıları.

İTALYAN RİVİERASI, LA SPEZİA, KUZEY İTALYA

İtalyan Rivierası

Eğer Sevgililer Günü’nde sevgilinizle çıkacağınız kısa bir şehir seyahati size yeterince farklı gelmediyse o halde köyleri tercih edebilirsiniz. Mesela İtalya’nın ünlü olmasına rağmen bozulmadan güzelliğini koruyan turistik bölgesi Cinque Terre’yi duymuş muydunuz? La Spezia şehrinin batısında, Ligurya bölgesinde yer alan Cinque Terre “Beş Toprak” anlamına geliyor. Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola, ve Riomaggiore adlı köylerden oluşan bu köyler UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Cinque Terre Ulusal Parkı’nın içinde yer alır.Sevgililer Günü’nde pek turistin ziyaret etmediği bu muhteşem bölgede hoş bir sakinlik içinde dik yamaçlardan deniz manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Saatlerce el ele gezmek isterseniz, 5 köyü birbirine bağlayan hoş manzaralı bir köy yolu olan Setşero Azzurro’da (Mavi Patika) birlikte yürüyüşe çıkıp Cinque Terre’nin harika köylerini keşfedebilirsiniz. Akşam enfes deniz ürünleriyle dolu bir masada sevgilinizle yemek yemek, yoğun geçen gününüz için en güzel ödül olacaktır.

BORDEAUX, FRANSA

bord

Dünyanın ikinci büyük şarap üretim bölgesi olan Bordo, eğer banka hesabınız yeterince kabarıksa Sevgililer Günü’nde ruh ikizinizi etkilemek için iyi bir seçenek. Sevgilinizle Saint-Emilion Üzüm Bağı’ndaki şarap turuna ve yemek kursuna katılabilir, çok hoş ve alışılmadık bir Sevgililer Günü geçirebilirsiniz.

 

 

Kaynak: Mynet

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir