Sıcak Su Torbası Hakkında Muhtemelen Bilmediğin 10 Gerçek

Soğuk kışların, regl sancılarının bir numaralı kahramanıdır sıcak su torbası. O minik gövdesiyle üstümüze yaz sıcağı gibi serilir. Etki ettiği yerde ağrı sızı kalmaz. Minicik bir torba, sıcacık ve huzurlu bir uyku demektir. Üstelik kullanması da çok kolaydır. İçine kaynamış su konduktan ve ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra, birkaç saat en polar battaniyeden bile sıcak olur. Yeni desenli kılıflarının çıkmasıyla birlikte, sıcaklığına bir de sevimlilik eklendi. Artık hem ısıtıp rahatlatıyorlar hem de keyfimizi yerine getiriyorlar. Ama sıcak su torbaları konusunda da dikkat etmemiz gereken şeyler yok değil. İşte 10 maddede, pek bilinmeyen ama dikkat edilmesi gereken, o şeyler:

1- Sıcak su torbasını mutlaka kılıfıyla kullan. Eğer kılıfı yoksa bir beze sararak kullan. Çünkü vücutla direkt temas etmesi yanıklara neden olabilir.

2- Sıcak su torbası alırken şekline değil sağlamlığına dikkat et. Ağzı iyi kapatılıyor olsun. Yoksa kaynar su üstüne dökülebilir.

3- Her karın ağrısında sıcak su torbası kullanılmaz. Eğer karın ağrın regl yüzünden değil de apandisit yüzündense sıcak su torbası tam tersi etki yapabilir ve apandisin patlayabilir.

4- Sıcak su torbasının ağzının kauçuk olmasına, plastiğinin de kanserojen olmamasına dikkat et.

5- Eğer hissizliğe neden olan bir hastalığın varsa (diyabet gibi) sıcak su torbası kullanmasan daha iyi. Çünkü suyun ne kadar sıcak olduğunu algılamayabilirsin.

6- Sıcak su torbasını direkt karnının üstüne ya da midene koyma. Karnın alt kısmında olması iç organlarının hassasiyeti açısından daha sağlıklı.

7- Sıcak su torbasına oturma, basma, torbayı patlatacak şiddetteki herhangi bir şeyden kaçın.

8- Kırık, çıkık, ani ağrı, yaralanma gibi durumlarda sıcak su torbası uygulanmaz. İç kanaman olabilir ve sıcak, damarları genişlettiği için kanamayı artırabilir.

9- Plastik şişeye sıcak su koymak, ince olduğu için, vücudu yakabilir; cam şişeye sıcak su koymaksa, kırılma ihtimali olduğu için, vücudunda kesiklere neden olabilir.

10- Sıcak su torbasını soğuk su torbası olarak da kullanabilirsin. Böylece baş ağrın hafifleyebilir.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir