Sık Sık Yapılan 5 Cilt Bakım Hatası

Cildine çok iyi baktığını düşünüyorsan bu maddeleri oku ve kendi cilt bakım rutinlerini gözden geçir. Çünkü bazen cildimize özen gösterdiğimizi düşünürüz ama karşılığını göremeyebiliriz. Bu durumda bir şeyleri yanlış yapıyor olabiliriz. Özellikle yaz mevsiminde cildimize ekstra özen göstermemiz gerekiyor. Hem güneşin zararlı etkileri hem de su kaybımız nedeniyle. Bu yüzden seninle sık yapılan cilt bakım hatalarını paylaşmak istiyorum. Bunları yapma, cildine iyi bak ve hep genç kal. Çünkü güzelliğin büyük bir kısmını sağlıklı bir cilt oluşturuyor. O zaman pürüzsüz ve ışıldayan bir cilt için bu bakım hatalarından uzak duruyoruz:

1- Makyajınla uyuma! Üşendiğin için makyajını temizlemeden yatıyorsan hata ediyorsun. Çünkü bu erken yaşlanmana ve siyah noktaların çoğalmasına neden olur.

2- Sadece yaz mevsiminde güneş koruyucu kullanma! Güneşin zararlı UV ışınları hem yazları hem kışları sürüyor. Bu yüzden cildini güneşten koruman gerekiyor. Tabii cildin için D vitamini de şart ama makul saatlerde güneşe çıkarak.

3- Yüzüne dokunma! Zaten pandemi sürecinde yüzümüze dokunmamamız gerektiğini öğrendik. Ama bunu alışkanlık haline getirmeliyiz. Çünkü elimiz bakterilerle dolu.

4- Çok sıcak suyla yıkanma! Çok sıcak su cildinde tahrişe, kızarıklıklara ve pul pul dökülmelere neden olur. Cildin doğal yağ dengesini bozar. En iyisi ılık su.

5- Nemlendiriciyi unutma! Cildinin her daim neme ihtiyacı var. Bu yüzden sabah ve akşam cilt tipinle uyumlu bir nemlendirici krem kullan. Uygularken de boyun bölgeni es geçme.

Bonus: Sivilceleri sıkma!

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir