Sonbaharda Antioksidanın Önemi

Sonbaharda cildinizde antioksidan desteğini ihmal etmeyin.

Güzellik algısının bütünsel olduğunu ve içten desteklendiğini kabul etmemiz gerekir.

Doğru seçimler yaptığımızda hem bilinçli bir tüketici hem de çözüm odaklı bir döngünün içerisinde oluruz.

Güneş, sigara, stres, yorgunluk, sağlıksız beslenme, alkol, hava kirliliği bunlar cildimizin baş düşmanlarıdır. Çoğunlukla bu detayları serbest radikaller olarak duyabilirsiniz. Serbest radikaller hücrelere bağlanan zarar veren ve onları yok eden yüksek oranda reaktif bileşiklerdir. Serbest radikaller ciltte kahverengi lekelerin oluşumuna ve cildin sarkmasına neden olur. Cildin kollajenini kırarak kırışıklıkların oluşmasına yol açar.

• Antioksidanlar ise hücre hasarını, hızlı yaşlanmayı ve iltihabı önler.

Özellikle kirli hava veya sigara dumanı soluduğumuzda ya da radyasyonla temas ettiğimizde serbest radikaller alıyoruz, bu yüzden bedenimiz kolayca aşınıyor. Fazla serbest radikali dengelemek için yiyeceklerden, bitkilerden, sudan ve doğrudan cildimize sürdüklerimiz yoluyla daha fazla antioksidan almamız gerekir.

• Cilt tonunuzda matlık hissediyorsanız, aydınlık bir cilt talebindeyseniz tek ihtiyacınız antioksidandır. Serbest radikal hasarının görsel bir örneği; elma ve avokadonun kesildikten sonra kahverengine dönmesidir. Üzerine biraz limon sıktığınızda (C vitamini içerdiğinden) avokadonun ya da elmanın kahverengine dönmesi durur. Bunun nedeni limonun antioksidan içermesidir.

NOTLimonu direkt cildinize uygularsanız lekelenme olabilir, aynı zamanda limon asit içerir. Bu tarz ürünleride mutlaka sonbahar ve kış dönemlerinde kullanın.

• 25 yaş itibariyle antioksidan kullanabilirsiniz. Vücut yaş aldıkça, serbest radikallerin ve iltihabın zarar verici etkilerinden kendisini daha az koruyabilir hale gelir. Dolayısıyla hücreleri en yararlı ve olumlu şekillerde desteklemek giderek daha önemli olmaya başlar.

Bilmeniz gereken ilk üç antioksidan; resveratrol, astaksantin ve glutatyondur.

Resveratrol : Üzüm, yer fıstığı ve bazı meyvelerde bulunan sarı bir flavonoid ve süper besindir. Yaşlanma karşıtı sirtuin ¹ (SIRT1) genini ettiğine inanılır.

Astaksantin: Deniz bitkilerinde plankton ve alglerde bulunur. Kril, somon, kırmızı alabalık, karides, yengeç ve ıstakozda bulunur. Koyu yapraklı yeşilliklerde de bulunan kırmızı bir karotenoid pigmenttir. Genellikle “karotenoidlerin kralı” olarak bilinen astaksantin, doğanın en güçlü antioksidanlarından biri olarak kabul edilir.

Glutatyon: Vücuttaki her hücrenin ürettiği üç amino asitten oluşan bir peptitdir. Bu da onu en önemli antioksidan haline getiriyor. Bir kişinin yaşamının uzunluğunun, o kişinin hücrelerinde bulunan GSH düzeyi tarafından tahmin edilebileceğinden, bilim insanları GSH’nin genel sağlık için önemli olduğuna inanmakta. Glutatyon, avokado ve kükürt bakımından zengin sebzeler brokoli, karnabahar, lahana, B6, B9, B12, C ve E vitaminleri, biyotin ve selenyumda bulunur. Medikal estetik uzmanı ya da dermatoloğunuzdan glutatyon hakkında bilgi alabilir, seanslık kür yaptırabilirsiniz.

Ürün Tavsiyeleri

  • Codage Paris Serum No.3

Uykusuzluk, stres ve yoğun tempoyla yorulan cildinizi canlandırmak ve yorgunluk izlerini silmek için C vitamini içeren bu serum daha aydınlık ve canlı bir cilt sunuyor.

  • Skin Ceuticals C E ferulic Antioksidan Serum

Saf C ve E vitamini ile ferulik asit içeren C E Ferulic UVA/UVB ışınları ve serbest radikallere karşı cildi savunuyor.

  • Caudalie vineactiv 3in1 moisturizer

Şehir hayatının etkilerine karşı tasarlanmış nemlendirici cildi daha parlak etkisine kavuşturuyor.

Yazar: 7-Circle

Written by Altan Yiğit

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir