Sorunlarımızla Nasıl Başa Çıkmalıyız?

Upset beautiful young couple having problems with sex
  • Bazen sorunlarla başa çıkmanız güçleşebilir. İçinden çıkılmaz bir hal alır ve ne yapacağınızı bilemez bir hale gelebilirsiniz.
    Bazen problemler yaşamak ve sorunlarla karşı karşıya kalmak farklı bakış açıları geliştirmemizi konusunda bizlere yardımcı olabilir. Yani sakince oturup düşünüldüğünde, sorunlarla karşı karşıya kalmak bizlere farklı bakış açıları kazandırabilir. Olayları değerlendirme tarzımızı değiştirmek için bir fırsat olabilir.
  • Sorunlar ve problemler hiç bitmez bazen sonsuza dek sürecekmiş hissi verebilir. Fakat unutulmamalıdır ki bu bir süreçtir. Yani nasıl ki iyi hissedilen anlar sonsuza kadar sürmüyorsa kötü hissedilen anlarınız da sonsuza kadar sürmeyecektir. Hepimizin içinde bulunduğu ve ilerlediğimiz bu yol engebelidir. İnişleri ve çıkışları vardır. Nitekim böyle bi yolda bazen iyi bazense kötü hissetmek her zaman ihtimal dahilindedir. Her ne olursa olsun ve ne kadar zor bir durumla karşılaşırsanız karşılaşın bunun bir süreç olduğunu ve elbet geçeceğinini kendinize hatırlatmanız faydalı olabilir.
  • Her yaşadığınız problemin kaynağı siz olmayabilirsiniz. Bazım problemlerin kaynağı siz değil de karşınızdaki kişiler olabilir. Ne yaparsanız yapın ve ne kadar iyi olursanız olun yine bir şekilde eksiz ve dolayısıyla mutsuz hissedersiniz. Fakat her zaman her şeyi kontrol edemeyiz. Buna karşımızdaki insanların tavırları ve duyguları da dahildir. Karşınızdakinin tavırları sizinle değil de kendisiyle alakalı olabilir. Karşınızdaki bireyin tavırlarını ve sözlerini kişisel algılamamak bu gibi durumlar için iyi bir yöntem olabilir. Fakat bu durum sürekli devam ediyorsa aranızdaki ilişkiyi sorgulamızda faydalı olacaktır. Her ne yaparsanız yapın çok mutsuz hissediyorsanız o kişi ile aranızda mesafe koyabilirsiniz ve onun olumsuz tavırlarını, sözlerinin sizi etkilemeyeceği bir uzaklığı tercih edebilirsiniz.
  • Şikayet etmek ve sızlanmak yerine harekete geçip çaba sarfetmek iyi bir yöntemdir. Bazen çabalarınızın, özverininiz karşılığını alamadığınız durumlar olabilir ve kendinizi başarısız hissetmiş olabilirsiniz. Böyle durumlarda keşke bir şey yapmamış ve çaba göstermemiş olsaydım diyebilirsiniz çünkü riskleri yoktur ve kayıplarınız olmayabilirdi. Fakat eğer çabanız olmazsa sadece şikayet eder ve aynı noktaya varırsınız, hiç bir şey elde edemezsiniz. Bir sıfırdan daha iyidir. Eğer istediğin mutluluğu ve hayatı yakalamak istiyorsan bir çaba göstermelisin.
  • Sorunlarla boğulduğunuz ve onlarla savaşmak zorunda hissettiğiniz anlar olabilir ve bazen kendiniz öyle kaptırırsınız ki hayatın genel akışını kaybeder ve kendiniz sadece o sorunları çözmeye odaklarsınız. Oysa hayat akıp gidiyor ve sadece sorunla mücadele ettiğin için bunu göremiyorsun. Tüm enerjini tüm gücünü o sorunu çözmeye adamışsın ve kendine ceza vermiş gibi nefes alacak bir alan tanımıyorsun. Bu gibi durumlarda bazen durup o sorunları bir köşede bekletmek ve hayata devam etmek gerektiğini kendine hatırlatman yararlı olacaktır. Kendini iyi ve sağlıklı hissettiğin sürece sorunlarınla mücadele etmen daha kolay olabilir. Bazen biraz beklemek ve düşünmek, kendinize alan tanımak çözümü daha da kolaylaştırabilir.

İyi ya da kötü hissettiğiniz duyguların kalıcı olmadığını ve ne yaşanırsa yaşansın bir şekilde yola devam etmek gerektiğini unutmamanız dileklerimle..

Psikolog Aslıhan Sönmez

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir