Sperm Kalitesi Hamile Kalmayı Yakından Etkiliyor!

Bu konu özellikle erkekleri ilgilendiriyor! Çünkü eğer sen ve partnerin hamilelik planlıyorsanız, sperm kalitesi de en az yumurta kadar önemli. Yani partnerinin de bu süreçte sağlıklı spermlere sahip olması ve bu konuda üzerine düşeni yapması gerekiyor. Çünkü bebek sahibi olmak çok özel ve bir o kadar da özen isteyen bir ortaklık. <3

Hamile kalmak sanıldığının aksine sadece kadının doğurganlığı ile ilgili bir durum değil. Erkek adına da hamile kalma şansını etkileyen etkenler var. Zaten her 5 çiftten 1’inin hamile kalabilmek için tıbbi desteğe ihtiyacı var. Hamile kalmayı engelleyen tıbbi sorunların %40’ı kadınlardan kaynaklanıyorsa, %40’ı da erkeklerden kaynaklanıyor. (Geri kalanı ise her ikisinden ya da açıklanamayan durumlardan ileri geliyor.) Erkeğin de, tıpkı kadın gibi, sağlıklı üremek için uygun yaş aralığında olması ve tabii kaliteli spermlere sahip olması gerekiyor. Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmenin hatta tüp bebekte de başarıyı artırmanın yolu bu. Kaliteli ve sağlıklı sperm; yeterli miktarda, hareketli, canlı sperm demek. Peki, sperm kalitesini etkileyen şeyler neler? Bir kere 55 yaşından sonra sperm kalitesi ister istemez düşebiliyor. Yüksek sıcaklığa maruz kalmak, dar kıyafetler giymek, hormonal ve genetik bozukluklar, çevresel koşullar, kullanılan bazı ilaçlar, yaşam tarzı, stres gibi durumlar da spermler için kötü. Kalitesiz spermler yalnızca kısırlığa yol açmıyor, aynı zamanda düşük riskine de neden olabiliyor ve doğacak bebeği genetik olarak olumsuz etkileyebiliyor. Bu yüzden baba olmak isteyen her erkeğin düzenli olarak sperm testi yaptırması gerekiyor. Bu yüzden eğer hamilelik planlıyorsanız bu yazı özellikle partnerini ilgilendiriyor.

Sperm testine spermiyogram deniyor. Sperm testi; sperm sayısı, şekli ve spermin kanallarda düzgün ilerleyip ilerlemediğini tespit etmek için yapılıyor.  Sperm testin sonucunda, eğer şekli ve hareketi normal olan yeterli sayıda sperm varsa bu, yüksek üreme yeteneğine sahip olunduğunu gösteriyor. Bu da erkeğin yeterince doğurgan olduğunu gösteriyor. Başta da dediğim gibi; doğurganlık yalnızca kadınlara has bir durum değil. Fakat sperm testi yaptırmak biraz stresli bir süreç. Erkekler bu konuda kendilerini pek rahat hissetmeyebiliyorlar. Çünkü en mahrem anlarına etraftaki kişileri ortak etmek durumunda kalıyorlar. Hem uzun süren hem de prosedürleri olan bir süreç bu. Üstelik genel olarak spermiyogram test aşamaları aynı olsa da, sonuçlar klinikten kliniğe farklılık gösterebiliyor.

İşte bu noktada devreye ben giriyorum! Seni ve partnerini, size bu konuda büyük bir rahatlık ve güven sağlayacak bir oluşumla tanıştırmak istiyorum: GeminiLab! GeminiLab özel olarak geliştirdiği evde sperm toplama kiti olan Gemini Kit ile kişiyi klinik sürecine sokmadan, laboratuvar testi sonuçlarına kendi mahremiyetinde ve konforunda ulaşmasını sağlıyor. Yani laboratuvarda uzman kişilerce yapılan teste aracılık ediyor. Bunun için partnerinin yapması gereken tek şey adresini girerek, kendisine en uygun teslimat saatini seçmek ve Gemini Kit’ini sipariş etmek. Tüm işlemler ona özel olarak tanımlanmış bir kod üzerinden yapılıyor. Kiti özel bir kurye ile adrese teslim ediliyor ve hazır olduğunda yine özel kurye aracılığıyla teslim alınıyor. Sonra da mikroskobik incelemeye tabi tutulmuş, her bir parametresi detaylıca açıklanmış, klinik onaylı bir sperm sağlığı raporu oluşturuluyor. Sperm sağlığı raporu sperm miktarından pH değerine, sperm konsantrasyonundan hareketliliğine dek yaklaşık 10 parametreden oluşuyor. Partnerin bu rapora 24 saat içerisinde adına açılmış hesabı üzerinden erişebiliyor. Raporda üreme sağlığını geliştirecek tavsiyeler de yer alıyor. Dahası bu konuda aklına takılan herhangi bir konuda uzman görüşü almak isterse, canlı destek hattından istediği zaman bir uzmana ulaşabiliyor. Her şey bu kadar kolay ve pratik! GeminiLab her şeyi düşünmüş!

Bir aile olmaya karar verdiyseniz partnerinin de kendine dikkat etmesi ve sperm testi yaptırması önemli. Bunun için Gemini Kit kolay, güvenli ve etkili. İlk adımınızı sağlıklı atın ki gelecek adımlarınızı güvenle planlayın. Bebeğinizin ilk adımlarının tadını çıkarmak da buna dahil. <3

O zaman partnerini şuraya alalım mı?

https://geminilab.co/

Burası önemli: Gemini Kit; CE deklerasyonuna sahip bir ürün. CE, ‘Conformite European’ kelimelerinin kısaltılması ve literatürdeki anlamı ‘Conformité Européenne’ yani ‘Avrupa Normlarına Uygunluk’ demek. Ürünün Avrupa Birliği’nin Yeni Yaklaşım Direktiflerine uygun olarak üretildiğini ve belgelendirildiğini gösteriyor. Ayrıca Gemini Kit ISO:9001 Kalite Yönetimi ve ISO:13485 Risk Yönetimi sertifikalarına sahip, Sağlık Bakanlığı’na kayıtlı bir kit.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir