Spor Yaparken Beslenme

Düzenli olarak spor yapan insanların yapmayan insanlara göre daha zengin bir beslenme düzenlerine ihtiyaç duyduğunu biliyor muydunuz?

Rutin olan günlük beslenme düzeninizi zenginleştirmek ise düşündüğünüz kadar da zor değil. Beslenmenize ekleyebileceğiniz birkaç süper gıda sayesinde siz de gün içerisinde ihtiyacınız olan vitamin, mineral ve proteini alabilir; sağlıklı bir yaşamın tadını çıkarabilirsiniz.

Spor Yapanların Tüketmesi Gereken Besinler

Yulaf

Bir sporcunun asla vazgeçemediği bir gıda, yulaf!

Sağlıklı ve besleyici karbonhidratlardan oluşmasının yanı sıra bol miktarda lif içermektedir. Özellikle de spor öncesi öğünlerde sıklıkla tercih edilmelidir. Çünkü yulafa kaslarınızı spora hazırlayacak olan bir süper gıda diyebiliriz. Spor öncesinde kasların ihtiyacı olan glikozu karşılayabilen tam tahıl kaynağıdır.

Kuru Yemişler

Siz de düzenli spor yapanlardansanız özellikle kahvaltılarınızda ve ara öğünlerinizde kuru yemişlere yer vermelisiniz. Gün içerisinde tüketeceğiniz badem, ceviz veya birkaç fındık ile hem açlığınız bastırabilir hem de enerji depolayabilirsiniz. Üstelik kuru yemişler sayesinde tükettiğiniz sağlıklı yağlar da yanında bonusu olacak! Metabolizmanızı hızlandırıp daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olacaktır. Önemli olan tükettiğiniz bu kuru yemişlerin çiğ ve az tuzlu olması! Aman dikkat…

Avokado

Yetersiz bir beslenme düzeniniz mi var? Avokado tam da size göre!

Zengin vitamin ve mineral içeriği sayesinde harika bir tamamlayıcı görevi gören avokado, hem kalp-damar sağlığınızı korur hem de kandaki kötü kolesterolü düşürür. Bu sayede de her zaman gün içinde daha dinç hissetmenize ve enerjinizi toplamanıza yardımcı olur.

Avokado diğer meyvelere göre daha fazla protein içerir, bu sebeple de spor yapanlar tarafından da sık sık tercih edilir. Bununla da kalmayıp ayrıca zararlı toksinleri vücudunuzdan uzaklaştırarak ihtiyacınız olan besinleri almanıza da yardımcı olur.

Kahve

Spora başlamadan yaklaşık 1 saat önce içilen şekersiz ve sütsüz bir fincan kahve, spor anında ihtiyacınız olan enerjiyi toplamanıza yardımcı olur. Bu sayede bedeninize çok daha etkili bir spor yapabilir, enerjinizi de daha uzun süre koruyabilirsiniz. Tabii kahve tüketmenin su ihtiyacınızı arttıracağını asla unutmamalısınız! Bu sebeple bol bol su tüketmeye de özen göstermelisiniz.

Eğer dilerseniz kahvenizin içerisine bir çay kaşığı Hindistan cevizi yağı ekleyebilirsiniz. Bu sayede kahveniz daha besleyici hale gelecektir. Üstelik kahve yağ yakımını ve metabolizmayı da hızlandırıyor. E daha ne olsun öyle değil mi?

Unutmayın, düzenli beslenme, yeterli uyku, rutin spor ve günlük 2-3 litrelik su tüketimi ile siz de geleceğinize yatırım yapabilirsiniz. Sağlıklı yaşayıp mutluluğu yakalamaya ne dersiniz…

Yazar: 7-Circle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir