Spor Yaparken Bunlara Dikkat!

Herkesin egzersiz yapması gerektiğini artık biliyoruz. Sağlıklı bedenlerimizin olması için bu şart. İster yürüyüş ister yoga ister fitness ister dans olsun spora zaman ayırmalı ve kaslarımızı, kemiklerimizi sağlamlaştırmalıyız. Çünkü bu ayırdığımız zamanlar aslında cildimize, gençliğimize, hastalıklarla mücadelemize bir yatırım. Yani iyi bir görüntünün yanında sağlık için yapmalıyız bunu. Fakat spor yaparken de dikkat etmemiz gereken şeyler var. Sporun eziyete dönmemesi, yararı yerine zararı dokunmaması, sağlıklı olayım derken sağlıktan olmamamız için bazı temel şeyleri dikkate almalıyız. Spora yeni başlayanlar ve düzenli egzersiz yapanların önem vermesi gereken uygulamalar şöyle:

1- Eğer spora yeni başlıyorsan öncelikle işin uzmanına danışman ve onun hazırladığı program çerçevesinde çalışman gerekir.

2- Bedenine, yaşına, boyuna, kilona yani tamamen sana özel bir egzersiz programı önemli. Hatta yaşam düzenin bile egzersizlerini etkiliyor. Mesela bütün gün masa başında çalışıyorsan egzersizin de ona göre şekillenmeli.

3- Kaslarının zarar görmemesi için spordan önce mutlaka kaslarını ısıtmalısın. Bunu esneme ya da pedal çevirmeyle yapabilirsin.

4- Çok ağır egzersizler yapmamalı, kaslarının yırtılmasına neden olmamalısın. Belki zamanla daha ağır egzersizler yapmaya başlayabilirsin ama bu çalışma aşama aşama ilerlemeli.

5- Nasıl ki spora başlamadan önce kaslarını ısıtman gerekiyorsa sporun bitince kaslarının soğumasını da beklemen gerekiyor. Spordan sonra hemen duş almamalı, bir süre dinlenmelisin.

6- Egzersiz sırasında bol su içmelisin. Suyun, vücudunun yapılanması ve yenilenmesinde büyük katkısı olacak.  Pratiklerini yaparken su mataranı veya şişeni yanından eksik etme. 

7- İki egzersiz arasında mutlaka ara vermelisin ama bu ara fazla olmamalı. Yoksa kas ağrıları ve yaralanmaları yaşayabilirsin.

8- Egzersiz programın için genelde her gün, 20 dakikalık bir zaman dilimi yeterli olur. (Isınma ve soğuma hariç.)

9- Hangi sporu yapıyorsan yap, sürekliliğin önemli olduğunu unutma. Gözle görülür ve hissedilir bir sonuç elde etmen için hareketlerini düzenli yapmalısın.

10- Eğer sporu bir yaşam şekli haline getirdiysen, metabolizmanı düzenlemen için, beslenmeni ve uykunu da düzenlemen gerekir. Sağlıklı besinler tüketmeli, en az 8 saat uyumalısın. 

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir