Sürekli Telefonla Fotoğraf Çekmek Hafızamıza Ne Gibi Zararlar Veriyor?

Sosyal medyanın hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmasıyla anı yaşamaktan oldukça uzaklaştık. Deneyimlediğimiz şeylerle kurduğumuz ilişki tamamen değişti. Gittiğimiz yerin bir konser ya da müze olması fark etmeksizin yaptığımız ilk şey fotoğraf çekmek için telefonlarımızı çıkarmak oluyor.

Ancak bu değişim beraberinde insan hafızasında bazı kötü etkilere de neden olabiliyor.

Hafızayı Zayıflatıyor

Fotoğrafları artık geçmişi hatırlamak için bir araç olarak kullanıyoruz. Bu araca güvenerek olaylara hafızamızda gittikçe daha az yer veriyoruz. Bu davranış da uzun vadede hafızamızın zayıflamasına neden oluyor. Hafızanın akademik başarı için önemini düşününce bizden götüreceği şeylerin önemi daha da artıyor. Bu riske karşı yeteneklerimizi bir şeyi hatırlamaktan çok bir şeyi etkili olarak hatırlama üzerine geliştirirsek bu bize uzun vadede büyük getiriler sağlayabilir.

Anı yaşamak yerine fotoğraf çekmeyi tercih ettiğimizde olayın bizde bıraktığı izi tamamen değiştirmiş oluyoruz ve ileride o anı daha zor hatırlıyoruz. Çünkü anla ilgili dikkatimizi kendimiz dağıtmış oluyoruz.
Fotoğraflar bir olayı hatırlamakta bize yardım ediyor olsa da onu hatırlama şeklimizi etkiliyor. Bir şeyin nasıl göründüğünü net olarak hatırlamamızı sağlasa da diğer ayrıntıları hatırlamamamıza sebep olabilir.

Algımızı Değiştiriyor

Tecrübelerimiz kişiliğimiz üzerinde önemli etkilere sahip. Anılarımız üzerinden bu tecrübeleri değerlendiriyor ve kendimize dersler çıkarıyoruz tecrübelerimizi belgeleme aracımız olan fotoğraflar kendimizi nasıl gördüğümüzü değiştiriyor olabilir. Mesela selfieler gerçek karakterimizi yansıtmaktan çok insanların gözünde yaratmak istediğimiz imajı temsil ediyor.


Anılarımızı Değiştiriyor

Hafızamız her zaman mükemmel işlemiyor ve geçmişle ilgili yanlış anılar yaratıyor. En basit örnek tam olarak hatırlayamadığımız çocukluk anılarımızın genellikle gerçek olaylardan çok fotoğraflarımızla ilgili olması. Ayrıca insanlar çoğu zaman yargılarını doğru çıkarmak için onu destekleyen olayları hatırlayıp diğerlerini görmezden gelme eğiliminde oluyor.

Anıları gerçeğine en yakın şekilde hatırlamak istiyorsanız bir dahaki sefere fotoğrafların silinme ihtimaline karşı siz de anı yaşamanın tadını çıkarabilirsiniz.

 

Yazar: Ceotudent

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir