Tahmin Edilenin Aksine Bekar Yaşamanın da Kişiye Faydalı Olduğunu Gösteren 13 Gerçek

Çok sayıda çalışma, insanların evlendiklerinde bekar zamanlarından daha mutlu olmadıklarını gösteriyor. Bu durum akıllara şu soruyu getiriyor: Neden?

Evlenmemiş insanların doğal olarak evlilere göre farklı deneyimlere sahip oluyorlar, bu nedenle Profesör Kislev genellikle hiç evlenmemiş ya da evlenip boşanmış insanların hayatlarını incelemiş.


1) Bekar insanlar evli insanlardan daha eğitimliler.

30’dan fazla ülkeden elde edilen sonuçlara göre, evli insanların eğitime harcadıkları zamanın ortalama olarak en az olduğu gözükmektedir.

Hayat arkadaşları 13.8 yıl

Bekarlar 13 yıl

Boşananlar 12.5 yıl 

Evliler 12.2 yıl

2) Bekar insanlar daha sosyaller.

Yaptığı analizlerin sonuçlarını özetleyen Profesör Kislev, hiç evlenmemiş bireylerin en sosyal olduklarını, ardından boşanmış insanların geldiğini belirtiyor.


3) Tek insanların yeme alışkanlıkları daha sağlıklı.

Sosyal bilimciler evlenmenin insanları daha sağlıklı hale getirdiğini düşündüklerinde, bunun neden böyle olduğuna dair bazı spekülasyonlar sundular.

Profesör Kislev ise sebze, meyve ve diğer sağlıklı yiyecekleri yemenin, özellikle hiç evlenmemiş olanlar arasında, bekarlara göre daha yaygın olduğunu gösterdi.

4) Bekarlar, yaşlılıkta daha az yalnızlık yaşıyorlar.

Eğer bekarsanız yalnız yaşlanacağınızı ve hayatınızın yalnız sona ereceğini düşünüyor musunuz? Bu, tamamen bir hikayeden ibaret.

Profesör Kislev, bekar insanlarla evli insanlar arasındaki yalnızlık hissetme durumunda çok çok az bir fark olduğunu gösterdi. Yaşamları boyunca evli insanlar daha fazla yalnız hissediyorlar. Kislev, evli insanların yalnız hissetmesinin 60 yaşında 30 yaşına oranla kadar %50 daha fazla olduğunu ve 90 yaşında ise bu oranın iki katına çıktığını tespit etti.

5) Bekar insanların benimsedikleri, zamanımızın materyalist değerleri ile daha tutarlı.

Dünya çapında değerler materyalist ve bireyci hale geliyor. İnsanlar giderek özgürlük, yaratıcılık, eğlence ve yeni şeyler denemeyi değerli görüyorlar. Bu gelişme bazıları için bir endişe kaynağı haline bile geldi.

Özgürlük, yaratıcılık, eğlence ve yeni şeyler denemek gibi kavramlar evli insanlarda en az düzeyde.

6) Bekarlar kendi kararlarını daha serbest bir şekilde verebiliyorlar.

Evli insanların %25’si kendi kararlarını vermenin ve özgür olmanın önemli olduğunu vurguladı. Evli olmayan kişiler arasında bu oran %29 çıktı.


7) Başarıya ulaşmak bekar insanlar için oldukça önemlidir.

Birçok bekar insan, eğer evlenselerdi ulaşmış oldukları başarılara ulaşamayacaklarını söylediler. Kislev, bekarların hayattaki başarılarına ortalama olarak evli bireylerden daha fazla değer verdiklerini buldu.


8) Bekarlar sosyal faaliyetlerden daha fazla mutluluk alıyorlar.

Tüm insanlar için daha fazla sosyallik daha fazla mutlulukla bağlantılıdır. Ortalama olarak, arkadaşlarıyla dışarı çıkan veya gönüllü işler yapan insanlar, daha az sosyal insanlara göre daha mutludur. Bekarların bu konularda daha fazla eyleme geçtiği bulundu.


9) Bekarlar post-materyalist değerlerden daha fazla mutluluk alıyorlar.

Birçok uzman görüşünün aksine materyalist değerler insanları mutsuz etmiyor. Evli olmayan insanlar, post-materyalist değerlerden evli insanlara göre daha fazla mutluluk alıyorlar.

Bekarlar bu değerleri evli insanlara göre daha fazla önemseme eğilimindedirler ve bu değerleri evli insanlardan daha fazla önemsemediklerinde bile, bu değerlerden daha fazla mutluluk alırlar.

10) Bekarlar yaptıkları işlerden daha çok tatmin oluyorlar.

Önceki araştırmalar, bekar insanların evli insanlardan daha anlamlı olan işleri önemsediğini göstermiştir. Kislev ise yaptığı analizlerde, iş tatmini ve mutluluk arasındaki bağlantılara baktı. Maaş ve kolaylık meselelerini bir kenara bırakan Kislev, bekarların yaptıkları işlerden daha fazla tatmin oldukları sonucuna ulaştı.


11) Bekar insanların kendi kendilerine yetebilmeleri mutluluklarını katlıyor.

Bekar insanları evli insanlarla karşılaştıran bir çalışma çarpıcı bir şey buldu. Bekar insanlar, kendi kendilerine ne kadar yeterli olurlarsa daha az olumsuz duygular yaşıyorlar.


12) Bekarların pozitif benlik algıları mutlulukla daha güçlü bir şekilde bağlantılı.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde kendileri hakkında daha olumlu hissedenler daha mutlu oluyorlar. Evli olmayan insanlar kendileri hakkındaki olumlu duygularından daha fazla mutluluk alıyorlar. Kislev, “Evlenmemiş grup, kendi pozitif-benlik algısında her ek yükselişten daha fazla mutlu oluyor.” diyor.


13) Bekarlar için başarılı ve değerli hissetmek mutlulukla daha güçlü bir şekilde bağlantılı.

Bir başka bulgu, başarılı ve değerli duyguların olumlu duygularla bağlantılı olmasıdır. Evli olan insanlarla karşılaştırıldığında, bekar insanlar başarı duygularından daha fazla mutluluk alıyorlar.

 

 

 

Yazan: Ceotudent

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir