Tatil Kilolarından Hızlı Hızlı Kurtuluyoruz!

Tatil biraz da dilediğin gibi yiyip içmek, pazartesileri düşünmemek değil midir? Akşamları yatmak bilmez, sabahları da kalkmak bilmeyiz. Arkadaşlarla ev partileri, plajda yiyip içmeler, su içmeyi unutmalar, güneşi selamlamalar, o son hamburgerin verdiği tatlı ağırlık hissi… Sonra bir de bakmışız ki şirin mi şirin 2-3 kilocuğumuz olmuş! Tatil iyidir, hoştur da; kilo alması pek nahoştur. Nihayet tatilin o son günü geldiğinde toparlanmamız gerektiğini bilir ve pazartesi gününün enerji emici gücünden de korkarak hayatımıza devam etmeye çalışırız. Daha doğrusu çalışırdık! Biraz dikkat, biraz itinayla tatilde aldığımız o birkaç kiloyu verebiliriz aslında. Hani yani zaten iş başı yapmanın stresi apayrı, bir de kiloyla falan içimizi karartmayalım, değil mi? Hadi aşağıdaki tavsiyelerimi uygulayarak o birkaç kiloyu verelim. Ama tatilin rahatlatıcı ve kafa reset’leyici etkisi hala devam etsin…

1- Kızartmalara, yağlılara, tatlılara, 3 beyaza (şeker, un, tuz), alkole bir süre ara veriyoruz.

2- Bol bol egzersiz yapıyoruz. Merdiven çıkmak, marketten alınan poşetleri iki kola eşitleyip taşımak, oturduğun yerde bacak çalıştırmak bile olur.

3- Her gün en az 2 fincan yeşil çay içiyoruz. Bunun yanı sıra maden suyu içmeyi de ihmal etmiyoruz. Günde 2 şişe!

4- Yemeklerde bazı baharatları kullanmak kilo vermeyi hızlandırıyor. Mesela tarçın, biberiye, kırmızı biber, zerdeçal gibi. Sofralarımızdan bunları eksik etmiyoruz.

5- Zayıflama konusunda her zaman gönül ve mide rahatlığıyla tüketebileceğimiz besinler var. Mesela kabak ve semizotu gibi. Bunları yiyoruz.

6- Abur cubur yok, abur cubur yok, abur cubur yok. Cips de yok!

7- Her gün en az 2 litre ılık su içiyoruz. Bunu her zaman yapsak iyi olur.

8- Metabozlimamızı hızlandırmak adına, öğün atlamadan ve günde en az 3 öğün yemek yiyoruz. Böylece midemiz boş kalmıyor, şekerimiz düşmüyor, metabolizmamız yavaşlamıyor.

9- Uyku çok önemli. Düzenli bir uyku bedenimizin de düzenli çalışmasını sağlar. Tatildeki geç yatıp kalkmalar bitti.

10- Son olarak saunaya gidiyor ya da duşta kese kullanıyoruz. Böylece iyice hafifliyoruz.

Written by Pepapp

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments