Tatildeyim, Tuvalete Çıkamıyorum, İmdaaat!

Bayrama sayılı gün kaldı ve senin de birçoğumuz gibi tatil planların hazır, biliyorum!

Tuvalet stresi şimdiden başladı değil mi? Şehir değiştirmeyi bir yana bırak evdekinden başka bir tuvaleti kullanmak bile zor geliyor, çok iyi anlıyorum. Ben de bu konuda yeterince pimpirikliyim, seni çok iyi anladığımdan emin ol.
Yalnız dipnot geçmeden edemeyeceğim, kabız olacağım korkusuyla iyice kilitleme bağırsaklarını; stres bu konuda epey önemli bir nokta, lütfen unutma!

Gel şimdi kabızlığa ne iyi gelir, onu konuşalım. Öğünlerinin saat ve içeriği ister istemez değişecek. İnsanız, haliyle canın farklı ve bazen yüksek kalorili yiyecekler de yemek isteyecek ve bu gayet normal çünkü tatildesin! Ama her öğün dağıtma sen yine de… ?

Biiiir!
Öncelikle su içmeyi kesinlikle ihmal etmemelisin. Çantanda muhakkak su bulundur. Hazır içecekler bırak su ihtiyacını karşılamayı, aksine arttırıyor. Su hayattır, unutma!

İkiiii!
İkinci önemli nokta: Meyve seçimleri! Meyve tüketmen gerektiğini bildiğini varsayıyorum. Posası bol meyveleri tercih etmelisin. Peki bunlar hangileri? Kayısı, erik, kabuklu elma, kiraz, incir; seç beğen ye!
Ortalama 3 porsiyon meyve tüketimi sağlıklı bireylerde “çalış ey bağırsak!” etkisi yaratır.

Üüüüüç!
Önemli olan bir diğer nokta ise çiğ ve pişmiş sebze tüketimidir. Et yemeklerinin yanında muhakkak sebze tüketmeye çalış.

Dööört!
Diğer bir önemli nokta ise ekmek seçimleridir. Esmer ekmek vitaminlerinin yanı sıra beyaz ekmeğe oranla çok daha fazla posa içerir. Her zaman tüketemesen bile ekmek seçimlerini esmer ekmekten yana kullanmaya çalışmak da sindirim sistemine ilaç gibi gelecektir.

Tüm bu saydıklarım elbette ki sağlıklıysan geçerli, bunu da unutma. Bol bağırsak hareketli bir bayram tatili geçirmeni dilerim. Tabii çokça da mutlu!

Sağlık seninle olsun, Burcu’dan çok sevgiler.

Yazan: Stj. Dyt. Burcu Akgül

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir