Tuz Tüketimine Dair Bilinmesi Gerekenler

Günlük tuz tüketimimizin maksimum 5 gram olması gerekirken (1 silme tatlı kaşığı tuz 5 gram kadardır.) Türkiye’de -bölgelere göre değişmekle birlikte- bu miktardan 2.5-3.5 kat fazla tuz tüketiliyor.

Peki biz tuzu sadece yemeklere eklediğimiz halde mi tüketiyoruz? Hayır.

Peynir, zeytin, işlenmiş et ürünleri, konserveler, hazır soslar, tuzlanmış kuruyemişler, turşu, aromalı içecekler, cips ve tuzlu kraker gibi ürünlerle de tuz alımımız oldukça fazla.

Aşırı tuz tüketimimizin önüne konserve gıdaları, hazır sosları ve tuzlu kraker türü ürünleri hayatımızdan mümkün olduğunca uzaklaştırarak geçebiliriz. Bunun dışında tencere yemeklerine çok az tuz koymak, masadan tuzluğu kaldırmak da yapılabilecek kolay davranışlardandır.

Peki neden tuzu azaltmalıyız? Her şeyde olduğu gibi tuzun da fazlası vücudumuza zarar veriyor. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki aşırı tuz tüketimi; kardiyovasküler hastalıklar, böbrek hastalıkları, hipertansiyon, inme ve osteoporozla ilişkilidir.

Peki hangi tuz?

İyotlu tuz! İyotla fortifiye edilmiş tuzları marketlerde rahatlıkla bulabilirsiniz. Ufak bir not: fiyatı yüksek her tuz iyotlu değildir!

Neden iyotlu?

İyot mineralini deniz ürünlerinden ya da iyotla fortifiye edilmiş tuzlardan alırız. Eksikliğinde guatr, zeka geriliği, hipotiroid (tiroidin az çalışması), ölü doğum gibi çok ciddi sağlık problemleriyle karşılaşabiliriz.

Sözün özü, tuzu az ve vücuda en yararlı şekilde alabilmek için 5 gramdan fazla tuz tüketilmemelidir ve tüketilen tuz iyotlu olmalıdır.

Sağlıklı günler!

Stj. Dyt. Burcu Akgül

 

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir