Umutsuzluk İçin 4 Adım

Umut, amaçlar doğrultusunda bu amaca giden birden fazla yolun olduğuna inanmaktır.

Yaşamda çeşitli problemlerle karşılaşırız, hayallerimizin peşinden giderken bu problemleri çözemeyince yolların tükendiğini hissedebiliriz. Umut, yani yeni yolların varlığına olan inanç, devam edebilme motivasyonunu sağlar. İlk başta durumunuz ne kadar dayanılmaz olursa olsun, her zaman bu durumu değiştirecek gücü içinizde bulabilirsiniz. Bu gücü açığa çıkarmak bu motivasyonu sürdürmek kolay olmasa da biraz yardımla yola devam etmek mümkün.

Umutsuzluğa kapılmadan yola devam edebilmeniz için birkaç sihirli adım:

Umutsuzluğa düşmeden devam edebilme sihri, sizde ve sizden. Kendinize dönmeyi unutmayın.

  • Duygularınızı hissedin. Duygusal labirentinizi anlayabilmeli, negatif duyguların farkında olmalısınız. Duyguların adını koyamamak, inkâr etmek, bastırmak umutsuzluğu daha da pekiştiriyor. Her duyguyu benimsemeli, tanımalı ki yoğunluklarını adım adım kaybetsinler.
  • Neleri hak ediyorsunuz? Düşünün, bunu sorgulayın ve hak ettiğinizi düşündüğünüz şeylerin bir listesini yapın. Mutlu olmak, bir şans daha kazanmak, daha özgür olmak için. Kendi sorumluluğunuzu almak, sevmek ve sevilmek, başarılı olmak, yeniden umutla dolmak için. Genelde ‘hak etmemek’ ve ‘yeterince iyi olmamak’ vurguları üzerinde durulur. Bu kez de tersinden bakın, layık olduklarınızı belirleyin.
  • Ayaklarınızın yere bastığını hissedin. Saçma görünse de ayaklarımızın yere bastığını hissetmek gibi basit bir şey bize güven ve hareketlilik duygusu verir. Köklenme ve topraklanma, kendimizi bu dünyaya ait hissettirir. Aynı zamanda da yere çakılmış değiliz, hala ilerleme ve harekete geçme kabiliyetine sahibiz. Bunun için çıplak ayaklarınızla toprağa basıp derin nefes alarak, toprağı hissedebilirsiniz. Toprağı hissederken toprağa kök saldığınızı hayal edebilirsiniz.
  • Günlük hayatınızda size motivasyon verecek ve cesaretlendirecek bir söz yaratın. Buna “Hak ediyorum, cesurum, her an mucizeleri görebiliyorum, beni harika şeyler bekliyor ve bunları yaşamaya hazırım,” gibi cümleler olabilir. Bu sözleri ellerinizi kalbiniz üzerinde birleştirirken kendinize fısıldayabilirsiniz. Kâğıtlara yazıp masanıza asabilir ya da motto çerçeve olarak duvarınıza asabilirsiniz. En sevdiğiniz bazı objelere bu anlamları yükleyip ofisinizin, evinizin en göz alıcı noktalarına yerleştirebilirsiniz. Her bakış, içinizdeki umut tohumuna birkaç damla su serpecektir. Bu tohumu yavaş yavaş sevgiyle büyüteceksiniz. Zamanla bir ağaç olacak, yapraklarıyla rüzgâra eşlik edecek ve her umutsuzluğa düştüğünüzde size ferahlık verecek.

Yazar: 7-Circle

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir