Vajinismus

Vajina girişindeki kasların istemsiz bir şekilde kasılarak cinsel ilişkiyi ağrılı hatta imkansız hale getirmesi anlamına gelir. Vajina girişindeki kas grubuna PC (Pubococcygeus) denir. Normal şartlarda bu kas grubu cinsel ilişki sırasında esneme yapar ve cinsel ilişki kolaylaşır. Fakat eğer kaygılı ve korkuluysanız bu kas grubu istemsiz bir şekilde kasılır ve penisin vajinaya girmesi zorlaşır. Doğal olarak giriş daraldığı için cinsel ilişkiniz ağrılı hatta imkansız olabilir. Kaygınızın şiddetine bağlı olarak diğer kas gruplarınızda da ağrıyı belirgin bir şekilde hissedebilirsiniz hatta nefes alma güçlüğü bile yaşayabilirsiniz.

Peki Bu Durum Neden Yaşanabilir?

Cinsel ilişki sırasında bedeninizde ve beyninizde bir çok işlem gerçekleşir. Önceki tecrübeleriniz ve deneyimleriniz sinir sisteminiz tarafından yorumlanır. Vajina girişindeki kaslarınız beyninizden gelen ileti ile kendini kitler ve vajinusmus ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Daha önce yaşamış olduğunuz bir taciz ve tecavüz, eşinizle olan sorunlarınız, çocukluk döneminde maruz kaldığınız şok edici cinsel bir görüntü, kaygılı olmanız, yeterli cinsel eğitime sahip olmamanız, cinsellik konusundaki ahlaki değer yargılarınız, güven eksikliğiniz vajinusmus sebepleri arasında sayılabilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavide amaç; bireyin zihnini daha önceki deneyimlerinden ve tecrübelerinden kaynaklanan kaygılarından arındırarak cinsel ilişkiden zevk alabilmesini sağlamaktır. Beden, zihin için ortak çalışılır ve bireyin geçmişine inilerek sorunların ana kaynağı bulunmaya çalışılır. Kişiye özel tedavi planı uygulanır ve yapmaya korktuğu egzersizler için zorlama yapılmaz, istenilmez.

Sizler neler yapabilirsiniz?

Vajinismus egzersizlerinden faydalanabilirsiniz. İlk olarak rahatlamalı ve kendinizi bunun için hazır hissetmelisiniz. Kaygılı olmanız çok normal bu yüzden kendinize kızmayın. 🙂 Bunun için nefes tekniğinden faydalanabilirsiniz. Karnınızdan nefes alarak psikolojik olarak rahatlama sağlayabilirsiniz.

Vajinanızı inceleyebilirsiniz. Bunun için minik bir aynadan yardım alabilirsiniz. Vajinanızı tanımaya çalışmak size bu konuda yardımcı olacaktır. Çünkü insan zihni tanımlayamadığı şeylere karşı her zaman temkinli yaklaşır. Bu şekilde bunu aşabilirsiniz.

Vajinanıza dokunmaktan çekinmemelisiniz. Vajinanıza ufak masajlar ve küçük dokunuşlar yapabilirsiniz.

Parmak egzersizleri ile kendinize yardımcı olabilirsiniz. Vajinusmus yaşayan kadınların çoğu kendisine dokunmak istemezler hatta bu fikir size itici gelebilir fakat parmaklarınızı kullanarak vajinanızın kasılma gücünü test edebilirsiniz.

Kendinizi bu konuda eğitebilirsiniz, cinsellik yaşamımızın doğal bir parçası bundan çekinmemelisiniz. Cinsellik, partnerinizle belki de en değerli paylaşım alanlarından birisi olabilir. Bu durumu doğal olarak kabul etmekle yola koyulursanız sizin için bu süreç daha az etkileyici ve daha az yorucu olacaktır.

Bu durum geçmişten günümüze bir çok kadının başına gelmiş ve gelmesi hala mümkün bir durumdur. Gözünüzü korkutmayın!Gerekirse partnerinizle birlikte bir cinsel terapiste başvurabilir ve yardım alabilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim

Yazar: Klinik Psikolog Aslıhan Sönmez


Written by Altan Yiğit

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir