Var Böyle Tipler: 10 Klişe Sosyal Medya Tipi

Sosyal medyanın, dozajında ve doğru kullanıldığı müddetçe, hayatımıza renk kattığı bir gerçek. Çünkü gerek sosyalleşmek gerek yeni bir şeyler öğrenmek gerekse kendini ifade etmek için bulunmaz bir platform. Kolay erişilebilen ve kolay kullanılabilen bir mecra. Sevilen bir ismi, markayı, mekanı takip etmek için de ideal. Fakat sosyal medyaya kendini çok fazla kaptırmanın, adeta orada yaşamanın yan etkileri de var. Senelerdir hayatımızın bir parçası olan sosyal medyada adeta yuva yapmış, sanal bir gerçekliğe dönüşmüş, klişesinden taviz vermeyen tipler var. Onlar sosyal medyanın dark side’ında kendi Sith ortamını kurmuş, takılıyorlar. Biz de ya onlara söyleniyor ya da sosyal medyadan soğumakla yetiniyoruz. Belki bazen de onlardan biri oluyoruz. Şu 10 klişe sosyal medya tipine bir bakalım o halde.

1- Yüzünü her açıdan gördüğümüz, her gün bir tane selfie çekmezsem yaşayamam tipleri. Instagram sayfaları sadece kendi fotoğraflarıyla doludur bunların. Mimikler tükenir, bunların öz çekimleri tükenmez.

2- Aldığı bir şeyi acilen paylaşması gereken tipler. Var oluşlarını satın aldıkları şeyler üzerinden ortaya koyan tiplerdir bunlar. Kıyafetinden arabasına, evinden uçak biletine bütün mal varlıklarına şahit oluruz bunların.

3- Bazen klişe sosyal medya tipi değil, tipleri vardır. Gelinlerin tatlı telaşından Instagramcıların tatlı telaşına (bkz: lokmaya nur yağması.), kendini manken sananlardan seri köz getircilerin cansız manken pozlarına dek…

4- Hemen hemen her durumun videosunu çekmeye bayılan YouTuber tipler. Merhaba arkadaşlar ya da evet, arkadaşlarla başlayan bu videolar; gereksiz bilgiler, öğrenmeseydik de olur paylaşımları, kötü espriler ve başkası adına utanmalar içerir.

5- Makyaj yapmanın sosyal medya olduğuna inanan tipler. Bu tiplerin asla vazgeçmedikleri 3 şey vardır: 1- Sadece ama sadece makyaj paylaşmak, 2- Makyaj malzemelerini yüzümüze doğru sallayarak göstermek, 3- Makyaj bitiminde Disney prensesi gibi göz kırpıştırmak.

6- Facebook’ta; nişandan düğüne koşan, akrabasının hiçbir paylaşımını kaçırmayıp uygun bir pozisyonda iletinin altında akrabacılık yapan, ne kadar tatlı da olsalar hayvan ve insan çocuklarını paylaşmadan duramayan tipler.

7- DM’den köle olmak isteyen tipler. Hemen hemen bütün sosyal medya sitelerinde vardır bu tiplerden. En belirgin özellikleri bio’larına yazdıkları uydurma üniversiteleri ve kapalı profilleridir. Bazıları o kadar bile uğraşmayıp fotoğrafsız denerler şanslarını. Rakamlardan oluşan isimlerinden ve hiçkimse tarafından takip edilmemelerinden kendilerini fazlasıyla ele verirler.

8- Twitter’daki gereksiz akımlara kapılıp, sürüklenen tipler. Beyler böyle giyinemez misiniz; bana bilmediğim bir şey söyle; böyle giyinmeyen de kendine şöyle demesin; eve geldin, karşında şu şekil duruyorum, ne yaparsın bla bla bla…

9- Her adımını bizimle paylaşacak kadar önemli olduklarını düşünen tipler. Bunlar yemek paylaşmışsa gurmedir, bir yere gitmişse gezi blogger’ıdır, bir şeyin güzel olduğunu iddia ediyorsa o şey güzeldir. Çünkü bu tipler kanaat önderidir.

10- Etkileşim kasan tipler ve linç etmek için hazırda bekleyen tipler. Bunlar klişe oldukları kadar tehlikeli de olan iki tiptir. Belki de sessize alma özelliği bunlar için gerekli görülmüştür.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir