Vücut Çatlaklarına İyi Gelen 5 Yöntem

Pürüzsüz bacaklar, kalçalar tabii ki hepimize keyif verir. Ama biliyoruz ki selülit ve çatlaklar da pek çok kadında vardır veya dönem dönem oluşabilirler. Bunlar vücudumuzun kötü beslenme ve hareketsizliğe tepkileridir. Özellikle çatlaklar kilo alıp verme, kötü beslenme alışkanlıkları, hamilelik ve genetik sebeplerle ortaya çıkabilir. Temelde cildin doğal sınırlarının dışında esnemesiyle oluşur. Özellikle kalça ve bacaklarda yer eder. Aktif çatlaklar kırmızı ve mor olurken genelde zamanla cildin rengini alır. Neyse ki bu durum kolayca düzeltilebilir. Bunun için sana birtakım doğal yöntemler önereceğim. Çatlakları önlemenin kimyasal ve cerrahi yolları da var ama bazı doğal yağlar ve uygulamalar da işimizi görebilir. Hadi bakalım, bu çatlak çatlakları nasıl önleyebiliriz bir bakalım.

1- Doğal yağlar nemlendirici ve onarıcı özellikleriyle çatlak görünümünü azaltırlar. Aynı zamanda o bölgelerin daha elastik ve canlı olmasını da sağlarlar. Mesela Hindistan cevizi yağını ya da badem yağını sorunlu bölgeye birazcık damlatabilir ve masaj yaparak deriye yedirebilirsin. Bu işlemi haftada 2 kez tekrarlaman yeterli.

2- Çatlaklar için yosun sabunu ve lif de gayet etkili bir ikilidir. Duşlarda çatlakların olduğu bölgelere yosun sabunu uygular ve lifle tahriş etmeden fırçalarsan cildinin daha ipeksi olduğunu göreceksin. Bu sırada suyun sıcak olmamasına da dikkat etmelisin.

3- Vücuttaki izlere ve lekelere iyi gelen bir şey varsa o da elma sirkesidir. Problemli bölgeye bir parça pamuk yardımıyla uygulayabilirsin. Biraz bekledikten sonra durulamayı ve sonrasında da nemlendirici sürmeyi unutma. Alerjen bir durumun varsa elma sirkesini suyla seyreltebilirsin.

4- Kahve çekirdekleri cildi canlandırır ve kan dolaşımını aktive eder. Bu yüzden çatlakların olduğu yüzeylere kahve çekirdeği uygulayabilir, daha sağlıklı bir görünüm elde edebilirsin. Bunun için toz kahveyi suyla karıştır ve o bölgeye sür. 15-20 dakika beklet ve durula.

5- Kakao yağının değişik işlevleri vardır. Mesela hem tatlı bir bronzluk verir hem de çatlaklara iyi gelir. Çatlakların olduğu bölgeye günde 2 defa kakao yağı uygulayabilirsin. Cilt tarafından kolayca emilir, cilt hücrelerini yeniler. Mis gibi kokusu da cabası.

Unutma, herkesin farklı cilt hassasiyetleri olabilir. Cildin için en iyisini, cilt uzmanına danışarak öğrenebilirsin.

Written by Pepapp

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir