Yağ Yakımını Destekleyen Besinler

Yağ yakımını besinlerle desteklemek ve hızlandırmak mümkün. Doğanın bize armağanı olan 10 besini içerikleri ve faydaları ile inceleyelim.

1. SU

Gerçekte direk olarak yağ yakımını sağlayan tek besin maddesi sudur. Yağın yapım ve yıkım reaksiyonu incelendiğinde; 1 yağ hücresini parçalayabilmek için, 3 molekül suya ihtiyaç vardır. Ortamda su olmadan, yağ yakabilmenin imkânı yoktur. Maksimum kapasitede yağ yakabilmek için vücut suyunun normal seviyede olması gerekir.

2. ZERDEÇAL

Zerdeçalın ana maddesi olan kurkumin, yağ hücrelerinin hayatta kalması için gerekli damarların gelişimini önler. Bu sayede yağların yok edilmesi için etki göstermiş olur.

3. ZENCEFİL

Zencefilde bulunan gingerol maddesi vücut sıcaklığını artırarak daha fazla kalori yakımını destekler. Aynı zamanda açlık seviyesini kontrol altına alıcı etkisi de bulunmaktadır.

4. TARÇIN

İçeriğindeki polimerler sayesinde kan glikoz düzeyini azaltır. Böylece yağ depolanmasını destekleyen bir hormon olan insülin salınımını da dengelediği için daha az yağ depolanması olur.

5. KAHVE

Ana maddesi olan kafein, metabolizma hızı için en etkili besinlerden biridir. %11 oranında metabolizma hızınızı artırabildiği bilinmektedir. Ayrıca kafein, enerji üretiminizi de tetikleyerek  performansın artmasına ve sinir sistemini uyararak konsantrasyonun güçlenmesine yardımcı olur.

6. ACI BİBER

Bibere acısını veren ‘capcaicin’ adlı madde aynı zamanda vücudun kan dolaşımını hızlandırarak, vücut ısısının artmasını sağlar. Vücudun forma girmesine yardımcı olan bu etkiye ‘termojenes’ adı verilir. Vücut ısısı ne kadar artarsa, yağ yakımı da o derece hızlanır. Kara biberdeki ‘piperin’ maddesi için de benzer araştırmalar bulunmaktadır.

7. YEŞİL ÇAY

Yeşil çayın içerisindeki etkili bileşenlerden ‘epi-gallo-kateşin-3-gallat’ adı verilen ve kısaca EGCG olarak isimlendirilen biyolojik öğe, yağ yakıcı etki göstermektedir. EGCG, çok tükettiğimiz siyah çayda bulunmaz. Çünkü yeşil çayın fermentasyonu ile siyah çaya dönüştürülmesi sırasında yapısal özellikleri değişikliğe uğrar.

8. KETEN TOHUMU

Keten tohumu yağında bulunan ve lignan adı verilen madde, vücutta östrojene benzer etkiler yaratır ve özellikle kadınlarda menopoz sonrası dönemde, vücuttaki yağ kütlesinin ve beden kitle endeksinin aşağı çekilmesine yardımcı olur. 

9. HİNDİSTAN CEVİZİ

Hindistan cevizi, orta zincirli yağ asidi bakımından zengindir. Orta zincirli yağ asitleri, metabolizma hızınızı arttırıcı etki gösterir. Özellikle sabah aç karnına 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı yiyebilir ya da gün içerisinde içtiğiniz kahveye karıştırabilirsiniz.

10. YABAN MERSİNİ

Yaban mersini kalorisi en düşük meyvelerden biri. Aynı zamanda bazı araştırmalarda karın yağlarını azaltmaya yardımcı olduğu görülmüş. Bunun sebebinin yaban mersinindeki antioksidan bir maddenin inflamasyonu ve stres hormonu seviyesini düşürmesi olduğu tahmin ediliyor.

Yazar: 7-Circle

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir