Yalnız Bir Gezgin Olmak Sizi Daha Güçlü Yapar

Eğer tek başınıza seyahat etmeyi denemediyseniz bu içerik tam size göre. Yalnız seyahat etmek tamamen farklı bir deneyim. Yabancı bir yerde yalnız uyanmak sizi korkutuyor olsa bile kendi rotanızı bilinmeyenin derinliklerinden çıkarmak oldukça heyecan verici.Uzun süreli seyahat etmeseniz bile, bir süre yalnız tatil yapmak, hayatınız tüm alanlarında uygulayabileceğiniz beceri ve yetkinlikler geliştirmenize yardımcı olur.

1. Kendinize güvenmeyi öğrenirsiniz.

Organize olursunuz. Çamaşırlarınızı sizden başkası düşünmeyecektir çünkü. İster sırt çantasını doldurun ve kırışsınlar, isterseniz bavulunuza düzgünce yerleştirin; tercih sizin!Aynı zamanda paranızı yönetmeyi öğreneceksiniz. Planlama yapmadan nakit paranızın birkaç gün içerisinde bitebileceği ihtimalini unutmayın. Dikkat etmeniz ve harcamalarını takip etmeniz gerekiyor!Kendinizi korumayı öğrenirsiniz çünkü güvenliğinizden sorumlu tek kişi sizsiniz. Dikkatli hareket etmeyi, kendinize bakmayı öğrenin; güçlenmeye başladığınızı hissedeceksiniz.

2. Bazı duygularla başa çıkmayı öğrenirsiniz.

Düştüğünüzde sizi toparlayacak kimse olmaz. Çoğu zaman sinirli olursunuz. Evinizi, ailenizi özlersiniz. Bu duygularla boğuşurken bir yandan da yeni yerler keşfetmenin heyecanını ve keyfini yaşarsınız.Sonunda, duygularınızın sebebinin dünya olmadığını anlarsınız. O duyguları yaşamanızın sebebi sizsiniz, bunu öğrenirsiniz.Yalnız seyahat etmek, büyük anları ve hisleri tecrübe etmenize yardımcı olur. Duygularınızı ve hayatınızı farklı gözle görmeye başlarsınız.

3. Sosyal becerilerinizi geliştirirsiniz.

Farklı insanlarla karşılaştıkça sosyal-duygusal zekanızı geliştirirsiniz. Bu, gittiğiniz her yerde kullanabileceğiniz güçlü bir araçtır.Örneğin, hesabınıza erişemediğiniz için panik yaparken bile banka yetkilileri ile nasıl sakin ve hoş bir sohbet edeceğinizi öğrenirsiniz. Sakinlik ve tatlılık, size birçok kapıyı açar. Diller arası iletişimi öğrenirsiniz. Gittiğiniz ülkenin dilini bilmiyorsanız ve derinlemesine öğrenmek gibi bir planınız olmasa bile temel bilgileri öğrenirsiniz. Gerisi beden dili ve görsel yardımlara kalır. Bu, aptalca görünme korkunuzun üstesinden gelmek için güzel bir yoldur! Yalnız seyahat etmek, istemeden gönderdiğiniz beden dili sinyalleri konusundaki farkındalığınızı arttırabilir. Böylece duruşunuz ve diğer insanlara nasıl yaklaşacağınız konusunda daha fazla düşünmeye başlarsınız.

4. Kocaman dünyada ne kadar küçük yer kapladığınızı fark edersiniz.

Dünya büyük, bu sadece coğrafi büyüklük değil, insanların büyüklüğü. Savunmasız bir yabancı olduğunuzda insanlar, size yardım etmeye oldukça isteklidirler. Bunu söylemek ve bununla karşılaşmak çok farklı şeyler.Çok seyahat eden bir insanda görebileceğiniz alçakgönüllülük ve açıklık başka bir yerde yoktur. Dünyanın ne kadar büyük olduğunu ve insanların ne kadar yüce gönüllü olduğunu tecrübe ettiğinizde dünyanın çeşitliliğinin farkına varırsınız. Garip bir şekilde, bu sizi hem daha mütevazı hem de daha kendinden emin yapar.Yazan: Ceotudent

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir