Yapılan Araştırmalara Göre Kedi Sahibi Olmanın İnsan Sağlığına 6 Faydası

Kediler Dünya’daki en popüler evcil hayvanlardır. Köpek sahibi arkadaşların itirazlarını duyar gibiyim fakat bu bilginin kaynağının ben değil Scientific American dergisi olduğunu belirteyim. İlk kez Antik Yunan döneminden kalan eserlerde görebildiğimiz bu minik dostlarımız, bugün sevimlilikleriyle ve deli dolu hareketleriyle evlerimizi renklendirmekle kalmayıp en yakın dostlarımız oldular. Tabii günümüzde sosyal medyadaki popülerliklerini de es geçmek mümkün değil.

Kedi sahibiyseniz zaten bu durumun ne kadar anlatılmaz yaşanılır olduğunu bildiğinizi düşünüyorum. Eğer sahiplenmeyi düşünüp kararsızsanız, çekinceleriniz varsa size bilimsel araştırmalarla da ortaya konulmuş kedi sahibi olmanın faydalarını yazmak istiyorum.

1)  Kalp hastalıklarına yakalanma riskiniz azalır.

4435 katılımcıyla yapılan bir bilimsel araştırmaya göre kedi sahibi olan insanların kardiyovasküler hastalıklara yakalanma ihtimallerini %30 daha az olduğu belirtildi.

2)  Kaslarınızın ve kemiklerinizin iyileşmesine yardımcı olur.

Kedilerin huzurlu ve uykulu zamanlarda çıkarttıkları prr sesini bilirsiniz. Araştırmaya göre frekans aralığı 20-140 Hertz olan bu tatlı sesin, kas ve kemik yaralanmalarını daha hızlı iyileştirdiği gözlemlenmiş.


3)  Daha iyi uyumanızı sağlar.

İngiltere’de yapılan birkaç araştırmaya göre özellikle kadınların kedileriyle uyumayı erkeklere göre daha fazla tercih ettikleri görülmüş ve kadınlar genel olarak kedileriyle uyuduklarında daha iyi bir uyku aldıklarını söylemişler. Mayo Clinic Center for Sleep Medicine’de yapılan araştırmaya göre ise insanların %41’i evcil hayvanlarıyla daha iyi uyuduklarını söylerken yalnızca %20’si bu durumun rahatsız edici olduğunu söylemiş.


4) Çocukların alerjiye yakalanma ihtimalini düşürür.

2002 yılında National Institutes of Health’de yayınlanan bir çalışmada ilk yaşını kedilerle birlikte geçiren çocukların alerjilere yakalanma oranlarının çok daha düşük olduğu belirtilmiş.

“Küçük yaşlarını evcil hayvanlarla geçiren çocuklar sadece evcil hayvan alerjilerine değil diğer yaygın alerjilere de daha az yakalanıyorlar.” – Marshall Plaut


5) Stres ve anksiyete seviyesini azaltır.

Kediler tatlı yaratıklar olmalarının yanında bakımlarının da kısmen kolay olduğu söylenebilir. Ayrıca kedinizle birazcık ilgilendiğinizde hem kendinizin hem de kedinizin daha huzurlu olduğunu hissetmeniz oldukça olasıdır. Bu durum, kedilerin vücudunuzda stres ve anksiyete azaltıcı kimyasallar salgılamasına yardımcı olduğunu göstermektedir.


6) Kedi videoları izlemek bile oldukça yararlı.

Indiana Üniversitesi’nde 7000 kişiyle yapılan bir araştırmada internette kedi videoları izlemenin negatif duyguları azalttığı gibi kişinin enerjisini ve modunu yükselttiği görülmüş.

 

Yazan: Ceotudent

Written by Altan Yiğit

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir