Yaza Uygun Makyaj Tüyoları

Yazları makyaj yapmak risklidir. Aynanın karşısında dakikalarca yaptığımız o makyaj; terledikçe dağılır, akar ve Van Gogh tablosuna döneriz. Aslında böyle zamanlarda, cildin hava alması için, makyaj yapmamak en iyisidir. Ama makyajı seviyorsak ve makyajsız çıkmayı istemiyorsak bu tavsiye bize göre değil. Bu yüzden sıcaklarda makyaj yaparken hem abartmamalı hem de açık tonları tercih etmeliyiz. Sadece bu kadar da değil. Sanat eseri makyajımızın bozulmaması, yağlanan göz kapakları, cildimizin parlamaması için alacağımız başka önlemler de var…

1- Makyaj yapmadan önce yüzünü soğuk suyla yıka, güzelce kurula ve cildine nemlendirici uygula. Özellikle, T bölgesi gibi, en çok yağlanan bölgelere sür nemlendiricini.

2- Kullanmadan önce süngerini mutlaka nemlendir. Bunun için süngerine fısfısla su sıkabilirsin. Her kullanışta temizlemeyi de unutma.

3- Eğer fondöten kullanıyorsan yağsız ve su bazlı olanını tercih et. Yoksa yüzüne sivilcelerden mutsuzum yazmak zorunda kalırsın. 🙁

4- Bir başka makyaj kabusu da rimelin akmasıdır. Denize, havuza bile rimelsiz giremiyorsan, akmayan rimel kullanmalısın.

5- Eğer cildin yağlanıyor ve parlıyorsa yağ emen mendilleri kullanabilirsin. Özellikle alın bölgesi yazları ayna gibi parlar, bilirsin.

6- Sen yine de yazları fondöten sürmemeye çalış. İlla kapatıcı bir ürün kullanacaksan BB kremi ya da toz pudrayı tercih edebilirsin. Ama göz ve dudak makyajı da yeterli olur aslında.

7- Yazları cildini canlandırmak için nane maskesi yapabilirsin. Bu sayede ferah da hissedersin. Poşet nane çayını sıcak suda beklettikten sonra poşetleri buzluğa at, çay suyunun da soğumasını bekle. Soğuyan çay suyuyla yüzünü yıka, poşetleri de yüzünde gezdir.

8- Yazları koyu renk rujlar yerine parlatıcı ya da dudak kremi kullan. Yazın en güzel yanı normalde seni çılgın gibi gösterecek renkleri rahatça kullanabilmendir. Mesela gözde sarı, dudakta turuncu gibi.

9- Yazları çantanda mutlaka taşıman gereken yardımcılar: Serinletici kolonya, alkolsüz ıslak mendil, dudak kremi, güneş kremi ve koruyuculu bir güneş gözlüğü.

10- Eğer makyaj malzemelerinin sıcaktan erimesini istemiyorsan çantasıyla birlikte buzdolabına koyabilirsin.

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir