Yazın Evde Uygulayabileceğin Pratik ve Serin 15 Öneri

1- Ara sıra serinlemek için ayaklarını soğuk su dolu bir kaba sokabilir, ıslak bir bezi boynuna koyabilir, bir fısfısa soğuk su doldurup boynuna ve alnına püskürtebilirsin.

2- Evde sıcak havaya sebep olan ısı kaynaklarını kapattığından emin ol. Bunlar lamba, bilgisayar, ocak olabilir.

3- Eğer çok fazla terliyorsan su içmelisin. Günde en az 2 litre su, dehidrasyonu önler.

4- Akşamları evi havalandırırsan serinlik içeri dolar. Sabahları güneş doğmadan önce de bütün pencereleri ve kapıları kapatırsan soğuğu içeride bir müddet hapsedebilirsin.

5- Alkol ve kafein tuvalete sık çıkmana neden olur. Bu da su kaybı demektir. Bunlar yerine bol bol karpuz ya da salatalık tüketebilirsin. İkisi de iyi bir su kaynağıdır çünkü.

6- Bir kap dolusu buz ve vantilatörle kendi soğutucunu yapabilirsin. Vantilatörü buz kabının arkasına koy ve çalıştır. Sen de önüne otur ve serinlik sana doğru essin.

7- Sıcaktan etkilenebilecek makyaj malzemesi gibi şeyleri buzdolabında muhafaza edebilirsin.

8- Açık renk kıyafetler ve pamuklu ürünler teri emer ve güneşin etkisini azaltır. Böyle şeyler giymeye çalış. 

9- Yağlı ve baharatlı gıdalar, fazla protein içeren besinler daha çok terlemene neden olur. Bunlar yerine bol meyve ve yoğurt tercih edebilirsin.

10- Vücut ısısını dengede tutmak için ılık veya soğuk suyla duş alabilirsin.

11- Güneşin tepede olduğu öğle saatlerinde evde olmak en iyisi, bunu unutma.

12- Ev hayvanın varsa onu da serin tutmaya çalış. Duş aldırabilir, üzerinde yatması için ıslak bir havlu koyabilirsin. Bol bol su içmesini de sağla.

13- Hayvanın nefes nefese kalmışsa, dili dışarıdaysa, gözleri kocaman açılmışsa ve kusuyorsa sıcak çarpmış olabilir. Böyle bir durumda hemen veterinere götürmelisin. 

14- Eğer sıcak çarpması durumu yaşıyorsan ya da evde herhangi biri bu durumdaysa, hemen ambulansı ara ve ambulans gelene kadar kendini ya da o kişiyi serin tutmaya çalış.

15- Bazen evden çıkıp, sinemaya ya da kafeye gitmek de gayet etkili olabilir. Hem keyifli zaman da geçirmiş olursun. 🙂

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir