Yazın Tatile Çıkamayanlar İçin 13 Absürt ve Eğlenceli Öneri

Hepimiz tatile çıkıp, kafaları resetleme şansı bulamayabiliriz. Bazen zaman, bazen maddiyat, bazen sağlık, bazen de sorumluluklar nedeniyle. Ama hepimizin biraz mola vermeye, kafasını dinlemeye, yaz sıcağında serinlemeye, eğlenmeye ihtiyacı var. Bu yazının konusu da evde, iş yerinde yaratabileceğin ortamlar; kendi kendine uygulayabileceğin tatilimsi kaçamaklar. Tatil hissiyatı verecek pratik çözümler. Maksat biraz gülmek, biraz da serinlemek. Ama daha çok eğlenmek. Şimdi hemen Instagram’da başkalarının tatil fotoğraflarına bakmayı bırakıyor ve bu yazıyı okuyorsun.

1- Şimdi hemen bir kovaya su doldur, içine buz at, sonra da ayaklarını bir güzel içinde dinlendir. İşte sana düşük bütçeli bir havuz. Serinlemekse, bu da serinlemek yani.

2- Tatile çıkıp, yanamamış olabilirsin ama bronz makyaj ne güne duruyor? Bir de Bodrumlu gibi bembeyaz giyindin mi tamam. Biz tatile kafa olarak girdik bile.

3- İçinde minik şemsiye olan kokteyl kadar yazı hatırlatan bir şey yok. Balkonunda serinlerken kendine Bahamalar’da en çok tüketilen kokteyli hazırla. Komşular tatilci görsün.

4- Karpuzun %98’i, salatalığın %96’sı su. Bu da demek oluyor ki onları tüketmek hem serinletiyor hem de iyi geliyor. Hele bir de soğuklarsa değmeyin keyfimize. Bakınız klima gibi meyveler.*

5- Şehirde bir sürü teraslı, balkonlu, sandalyesi masası dışarıda olan mekan var. Bir tanesini seç ve sevdiklerinle birlikte frozen’ını yudumla. Çıkamadığınız tatilden pek bahsetmemenizde fayda var ama.

6- İyi ki bir belediye otobüsü, bir şehir hattı vapuru uzaklığında havuzlar, plajlar var. Arada “uzanmışım kumsala, güneş damlar içime” klişesini yaşamak için birebir.

7- İş yerindeki masana minik bir vantilatör koymak, duvar kağıdını dalga resmi yapmak, çerçeveye de önceki tatilden bir fotoğrafını koymak geçici ama etkili çözümler olabilir.

8- Hadi, tatile çıkamamışlar olarak, toplanıp tatil temalı bir film izleyin! Mesela “Mamma Mia!” (2008) gibi. Yanında da dondurma olsun. Al sana tatil simülasyonu!

9- Kumsalda dinlemek için hazırladığın şarkı listesini çalmanın tam zamanı. Soğuk bira açar, klimayı da köklersen ortam, plajı aratmaz.

10- Evde minik bir havuz partisi verebilirsin. Bunun için havuza bile ihtiyacın yok. Senin gibi eğlenceli arkadaşlarını çağırman ve hepinizin bikinilerinizi, mayolarınızı, şortlarınızı giymeniz yeterli. Etrafa bir iki de şezlong atabilirsin. 🙂

11- Çocuk havuzu diyorum, başka da bir şey demiyorum.

12- Akşam üstü yapılan yürüyüşler, serin bir ortamda meditasyon yapmak, sinemaya gitmek, soğuk suyla duş almak ve bakım yapmak, müze gezmek, akşam serinliğinde fotoğraf çekmeye çıkmak, yaz partisinde veya festvalde dans etmek de tatil hissi verebilir.

13- En iyisi sana soğuk ve lezzetli bir kahve tarifi vereyim ben: 1 çorba kaşığı kahve, 1 su bardağı soğuk süt, 1 yemek kaşığı toz şeker, 2 yemek kaşığı dondurmayı blenderdan geçir. Bardağa boşalttıktan sonra içine buz at ve afiyetle yudumla.

* Salatalığın meyve mi sebze mi olduğu hala tartışma konusu.

Bonus: Çok zorda kaldıysan sulu şakalar da iş görebilir gibi.

Bonus 2: Aman canım, zaten o kadar da güzel fotoğraf değilmiş. 🙂

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir