Yeni Kitap: Haruki Murakami’nin Kadınsız Erkekler’i

Çağımızın en önemli yazarlarından biri Haruki Murakami. Eserleri 50’den fazla dile çevrilmiş, sadece Japonya’da değil tüm dünyada tanınmış bir yazar. Basit bir dili, etkileyici cümleleri, modern insanın yalnızlığına dair dikkat çekici betimlemeleri var. Karakterleri okuyan, sorgulayan ve genellikle mutsuz insanlar. Kitapları sürreal denebilecek türde ama bir o kadar da gerçekçi. Sıra dışı tarzı eleştirildiği kadar seviliyor da. İlk kitabı 1979’da yayımlanan “Rüzgarın Şarkısını Dinle”. En çok sevilen kitapları ise “İmkansızın Şarkısı” (2004), “Zemberekkuşunun Güncesi” (2005), “Sahilde Kafka” (2009) ve “1Q84” (2012). “Kadınsız Erkekler” ise onun 2016 yılında yayımladığı son kitabı. (Ülkemizde Doğan Kitap etiketi ve Ali Volkan Erdemir çevirisiyle yayımlandı.)

Kitap, yalnız kalan birkaç erkeğin puslu hikayelerini anlatıyor. Yalnızlığın sebepleri ise terk edişler, vazgeçişler, ihanetler, ölümler… Hiç beklemediğin bir anda yalnız kalabilirsin. Ve işin kötü yanı geriye dönme şansın da olmayabilir. Kitapta kadınlara ve aşka dair 7 hikaye var. Her zamanki sezgisel, sürprizli ve bohem Murakami diliyle. Ne de olsa o edebiyatın Dali’si.

“Bir kadını yitirmek, tüm kadınları yitirmek demek…”

Haruki Murakami hakkında kısa kısa:

  • Yazar olmadan önce Peter Cat isminde bir caz barı işletiyordu.
  • İlk kitabını bir beyzbol maçı sonrası yazmaya karar verdi. Sonradan bu maçta aydınlanma hissettiğini belirtti.
  • Günde 10 km koşuyor ve en sevdiği hobisi çevirmenlik yapmak. 60’lı yaşlarda F. Scott Fitzgerald romanı “Muhteşem Gatsby”i çevirmek istiyor.
  • Asistanı, eleştirmeni, ilk okuyucusu Yoko isimli karısı.
  • Kedilere çok düşkün.

Written by Altan Yiğit

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir