Yeni Yıla Girerken Bırakman Gereken 10 Şey

Yeni bir yıl yeni kararlar almak ve bunları hayata geçirmek için bulunmaz bir fırsat. Çünkü yeni bir başlangıç yapmak, hayalindeki kişiye dönüşmek, kendini daha çok ortaya koymak için yeni bir yılın tazeliğinden daha güzeli yok. Bu yüzden de sana ağırlık veren ve ilerlemeni engelleyen bazı yükleri atmanın, negatifliklerden kurtulmanın, hafif ve özgür hissetmenin tam zamanı. Bunlar bazen artık etkisini yitirmiş olan alışkanlıklar, bazen inatla tutunduğun ama seni bir yere götürmeyen inanç kalıpları, bazen de seni anlamayan ve modunu düşüren insanlar olabilir. Önemli olan hayatının kontrolünü eline alman, kendine inanman ve cesur bir şekilde yeni bir versiyonunu yaratman. İşte yeni bir yılla beraber ferahlaman ve kendin olman için bırakman gereken 10 şey:

1- Kötü karbonhidratlar! Sağlıklı beslenmeye daha çok önem vermeli, sadece kalitesiz karbonhidratları da değil; trans yağları, rafine şekerleri, aşırı tuz tüketimini hayatından çıkarmalısın. Ve de bol bol su içmelisin.

2- Negatif insanlar! Arkadaşın da olsalar sana bir şey katmayan, yanında iyi hissetmediğin, artık bir şeyler paylaşamadığın ya da sürekli senin vermek zorunda olduğun ilişkilerden kurtulmanın zamanı geldi.

3- Kendini aynada acımasızca eleştirmek! Artık kendine karşı memnuniyetsiz olmayı bırakmalı, her şeyin kendini sevmekle başladığını fark etmelisin. Bunu yaparken de seni eşsiz yapan yönlerine odaklanmalısın.

4- Kalitesiz uyku! İyi bir uykunun önemi tartışılmaz. En az 8 saat uyumalı ve bunu iyi havalandırılmış, temiz çarşaflar açılmış, seni huzurlu hissettiren bir yerde yapmalısın. Uyku, her gün yenilenmek demek.

5- Doktora gitmekten korkmak! Bir kadın olarak düzenli doktor kontrollerin olmalı. Bunun için de doktora gitme alışkanlığın olmalı. Birçok hastalıkta erken teşhis hayat kurtarır. Hele ki jinekolojik muayene her yıl mutlaka yapılmalı.

6- Sürekli telefonuna bakmak! Telefon bir ihtiyaç, bunu biliyoruz ama telefona bağımlı olmak patolojik bir sorun. Yaşadığın dünyayı daha çok keşfe çıkmalı, bir telefonun olduğunu daha az hatırlamalısın. Hem bu, fiziksel açıdan da sağlıklı.

7- Olumsuz düşüncelere takılmak! Hepimiz bazen olumsuz şeyler düşünürken yakalarız kendimizi. Yeni yılda ihtiyacın olan şey daha az karamsar olmak, yapabileceğine daha çok inanmak. Hayaller üretmek ve bunları hayata geçirmek.

8- Yargıların hayatını yönlendirmesine izin vermek! Kendin, başkaları ve hayat hakkında yargılarının olması seni mutsuz eder. Keşfe açık olmalı ve dikkatini başkalarına değil, kendi hayatına odaklamalısın. Yargılar seni durdurur, unutma.

9- Başkalarının senin adına karar vermesine ses çıkarmamak! Hayatının kontrolü senin elinde olmalı ve bu hayatı nasıl istiyorsan öyle yaşamalısın. Özellikle üstünde baskı kuran toksik ilişkilerden uzak durmalısın.

10- Kişisel bakımı aksatmak! Sana senden iyi kimse bakamaz. Kendini önemsemeli, sağlıklı yaşamalı, cildine gereken özeni göstermelisin. Bu hayat senin kendini ifade ettiğin bir oyun alanı ve bunun için de enerjik ve güçlü olman şart.

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir