Yılbaşı İçin Elma Şekeri Yapalım mı?

yılbaşı için elma şekeri

“İlahi Pepapp, elma şekeri dediğin Halloween’de yapılır, ne yılbaşısı?” dediğinizi duyar gibiyim. Neden olmasın sevgili okurlarım? Biz istersek kışın dondurma yer, yazın sahlep içeriz. Kime ne? Elma şekeri uygun bir süslemeyle yılbaşında da pek güzel olabilir. Hatta yılbaşı toplarına bile benzeyebilir. Ve aramızda kalsın, bence baston şekerden çok daha lezzetli.

 elma1

Elma şekeri yapıyoruz!

Malzemeler

  • 5-6 tane küçük sert elma. Kırmızı olursa daha tatlı olur.
  • 1 su bardağı su
  • 2 su bardağı toz şeker
  • 1 tatlı kaşığı limon suyu
  • 1 tatlı kaşığı kırmızı gıda boyası
  • Lolipop çubuğu (Bulamazsanız et kürdanı ya da dondurma çubuğu da olur.)

Yapılışı

Öncelikle elmaları bir güzel yıkayıp, kurulayın ve buzdolabına atın. Sonra geniş bir tencereye suyu ve şekeri döküp kaynatın. Şerbet karamelize olmalı. Ocağı kapatıp karışıma limon suyunu ve gıda boyasını ekleyin. Bu arada elmaları buzdolabından çıkartıp kurulayın. Ucuna çubukları takın ve hazırladığınız karışıma batırın. (Karışımın biraz soğumuş olması önemli.) Elmaların her yeri karışıma bulanmalı. Daha sonra hazırladığınız elmaları yağlı bir kağıda dizin.

elma2

Şimdi top sizde!

Artık elmaları istediğiniz gibi süsleyebilirsiniz. Mesela kremayla Noel Baba görüntüsü verebilir ya da Hindistan ceviziyle kara bulanmış havası yaratabilirsiniz. Veya saplarına fiyonk takarak yılbaşı süslerine çevirebilirsiniz.

elma3

Afiyet, elmalı şeker olsun!

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir