Yılbaşına Kadar Fazla Kilolardan Kurtuluyoruz!

Evet, yılbaşı akşamı hepimiz çok yiyeceğiz. Çünkü o akşam hayattan zevk almak serbest. Hem hindinin ve pastanın boşa gitmesini de istemeyiz, değil mi? 1 Ocak’ta da bir günlük tatilimiz var. Bu da demek oluyor ki detoks yapabilir ve dinlenebiliriz. Ama yeni yıla fazla kilolardan kurtularak girersek, bütün bir sene fit olabiliriz bence. O yepyeni, ışıl ışıl elbisenin içine de girebiliriz. Belki aştan yana da şansımız olur. O zaman bedenimizi yuva bellemiş birkaç ısrarcı kiloyu göndermenin vakti geldi. Şeytan kovar gibi! Gidin artık fazla kilolar, rahat bırakın bu bedeni! Hadi şimdiden biraz dikkat moduna girelim ve yılbaşına kadar 1-2 kilo verelim. Bu tavsiyeler kesinlikle şok diyet tavsiyeleri değil ama. Çünkü vücuduna şok yaşatmak istemiyorum tatlım. Şoksuz, keyifli ve fit bir yıl olsun. 3, 2, 1… başlıyoruz!

1- Porsiyonları küçültelim, hayallerimizi büyütelim. Sık ve az yersek de iyi olur. Ayrıca bol bol su içmeyi de unutmayalım. Suyla kaplı bir varlığız ne de olsa.

2- Market alışverişlerinde elimiz cipslere değil, meyvelere gitsin. Alışveriş sepetimiz sağlıklı görüntüsüyle kasadaki herkese ilham versin.

3- Yemek söyleyeceksek veya dışarıda yiyeceksek mutlaka salata söyleyelim. Ekmekten de uzak duralım. Ekmek, yumuşak görünümlü kötü biri.

4- Gün içerisinde bol bol hareket edelim. Ayaklarımızı çalıştıralım, asansörlerle aramızı açalım, 20 dakikalık koşular yapalım.

5- Saat 6’dan sonra yememeye özen gösterelim. Eğer çok acıkırsak; kuru kayısı, kereviz, yoğurt, yağsız patlamış mısır, sütlü yulaf ve çok az peynir yiyelim.

6- Zencefil, zerdeçal, kırmızıbiber, karabiber metabolizmayı hızlandırır. Böylece yağ yakımı da hızlanır. Yemeklere bol bol ekleyelim. Bu arada ekleyeyim, bu baharatlar bizi sıcak da tutar.

7- Arkadaş seçer gibi daha az kalorili yiyecekler ve içecekler seçelim. Mesela kola yerine ayran içelim. Ayrana güvenebiliriz.

8- Kaliteli bir uyku çekelim. Formül basit: Az uyursak çok yeriz. (Bunu karyolanın başına yaz bence.)

9- Yılbaşı akşamı içmek de serbest. Bu yüzden o zamana kadar alkol diyetine girelim. İçmedim, içirmedim, incelikler yüzünden…

10- Yeşil çay, greyfurt, tarçın, elma sirkesi, chia tohumu, yumurta, ayva gibi besinler kilo verdirir. Kalori küpü yılbaşı sofrasına kadar bol bol yiyelim. Sağlık için sonra da yiyelim tabii.

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir