Yiyecekleri Uzun Süre Bozulmadan Saklaman İçin 5 Önerim Var!

Hem kendi sağlığımız hem de çevremizdekilerin ve toplumun sağlığı açısından çoğumuz evden çıkmıyoruz. Corona Virüsü’ne karşı alınabilecek en etkili önlemlerden birisi bu çünkü. Evde kaldığımız bu süre zarfında da alışverişi kısıtlı tutuyor ve stoklama yöntemini uyguluyoruz. Tabii bu her besin için uygulanabilecek verimli bir yöntem değil. Bazı besinler çabuk bozulabiliyor. Bu da hem ekonomimize hem de beslenme rutinimize olumsuz etki edebiliyor. Bunun geçici ama dikkat edilmesi gereken bir dönem olduğunu aklımızdan çıkarmamalı, kaynaklarımızı doğru kullanmalıyız. Sağlıklı beslenmeden de taviz vermemeliyiz. Şimdi sana yiyecekleri uzun süre bozulmadan saklayabilmen için bazı ipuçları vereceğim. Karantina günlerini biraz da olsa kolaylaştıracağım. <3

1- İşte uzun süre bozulmadan saklayabileceğin gıdalar: Tuz, şeker, kuru baklagiller, bal, makarna, erişte, pirinç, kuru yemişler, kurutulmuş meyveler, konserve gıdalar ve zeytin.

2- Buzdolabının alt katları daha soğuktur. Buraya çabuk bozulabilecek gıdaları koymalısın. Paketi açılan her şeyin bozulma sürecine girdiğini de zaten unutmazsın.

3- Meyve ve sebzeleri yan yana koymaman daha iyi olur. Çünkü birbirlerini çürütebilirler. Ayrıca yine meyve ve sebzeleri yıkayarak ya da kesip buzdolabına koymak, çabuk çürümelerine neden olur.

4- Eskiden gıdaları kurutarak saklarlardı. Çünkü nem, bakterilerin çoğalmasına neden olur. Hazır güneş de varken meyve ve sebzelerini kurutarak saklayabilirsin. Meyve sularını da buz küplerine doldurursan yaz için keyifli bir depolama yapmış olursun.

5- Aklına gelebilecek her türlü gıdayı kavanozlara koyarak konserve haline getirebilir ya da salamura yani tuzlama yöntemini uygulayabilirsin. Bozulmaya sebep olan bakterilerden kurtulmanın en etkili yollarından biri de tuzdur çünkü.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir