Yiyerek Kilo Verdiren 10 Besin

Yiyerek kilo vermek biraz fantastik, değil mi? Çünkü genelde yememek, dikkat etmek, az yemek kilo verdirir denir. Ama bazı besinlerin metabolizmayı hızlandırmak, yağ yakmak, dikkatli bir beslenme ve sporla birlikte kilo verdirmek gibi özellikleri de var. Bunlar vücudumuzla dost, enerji deposu, fıkır fıkır besinler. Bunları yiyerek bir kereden zayıf olmuyoruz tabii ki. Ama bu besinler kilo vermemiz konusunda bize yardımcı oluyorlar. Yanında hareketli bir hayat, düzenli bir uyku, yeterli miktarda su ve doğru bir beslenme de şart. Yani sadece bunları yemek de çözüm değil. “Friends with Benefits” (2011) filminde Tommy’nin de dediği gibi: Zengin olmak istiyorsan çok çalış, zayıflamak istiyorsan düzgün ye, mutlu olmak istiyorsan birini sev. 🙂

Bakalım bakalım, kilo vermeye yardımcı besinler nelermiş:

1- Yoğurt hem yağ yakımını hızlandırır hem de mide ve bağırsak işlevini düzenler. Probiyotik ve antioksidandır. Günde en az 1 kase yemeyi unutma.

2- Günde 2 fincan yeşil çay içmek metabolizmayı hızlandırır. Ayrıca yeşil çayın karın bölgesindeki yağları eritmek gibi bir özelliği de var.

3- Acı biber, yağları da tıpkı ağzımızı yaktığı gibi yakar. Acı biberle aran çok iyi değilse bile yemeklerine bir miktar serpmende fayda var. Hem soğukta da içini ısıtır.

4- Avokado yağlı bir besindir ama bu yağlar kalitelidir. Yani günde 1 avokado sana iyi gelir. En önemli özelliği ise kilo aldırmamasıdır çünkü tok tutar.

5- Brokoli yağ hücrelerini yakar, çok da sağlıklıdır. Brokoli yemekte zorlanıyorsan sana önerim, haşlamak yerine çorbasını yapman. Nefis olacak. 🙂

6- Greyfurt ve elma da kilo vermeye yardımcı meyvelerdir. Hem zinde olmanı sağlarlar hem de vitamin ihtiyacını karşılarlar. Sularını sıkıp içebilirsin.

7- Elma sirkesi hem cilt bakımında hem de kilo vermede oldukça etkilidir. Cildini yeniler, vücudundaki yağları yakar. Kötü kokusu tek dezavantajı. 🙂

8- Kilo verdiren baharatların birincisi tarçındır. Kan şekerini düzenler, tokluk hissi verir. Günde 1 bardak tarçın çayı içebilir, süte de ekleyebilirsin.

9- Demir eksikliği metabolizmayı olumsuz etkiler. Mercimek de demir açısından en zengin besindir. Bu yüzden mutlaka mercimek tüketmelisin.

10- Lifli gıdaların birinci görevi tok tutmak ve bağırsakların çalışmasını düzenlemektir. Mesela yoğurda katacağın 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi, sana kilo vermende yardımcı olacaktır.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir