Zamanımız Çok Değerli! İşte Zamanımızı Boşa Harcatan En Yaygın 10 Şey

Göz açıp kapayıncaya kadar geçen zaman çok mühim değildir belki, ama zaman kavramının hayatımızdaki yeri elbette tartışılmaz. Hal böyle olunca zaman yönetiminde yaptığımız tercihler oldukça önem arz ediyor. Özellikle başarılı insanların zaman yönetimi konusunda oldukça titiz davrandıkları bir gerçek. Fakat ne yazık ki birçok insan, zamanını pek de iyi değerlendiremiyor, bir diğer ifadeyle boşa harcıyor. Peki zamanımızı neler yaparak çöpe atıyoruz? Burada, zamanımızı en çok çalan eylemlere değindim.

1) Facebook’un kötü kullanımı

Facebook’ta 80 milyondan fazla fake hesap olduğunu biliniyor. Sadece bu rakam bile insanların zamanlarını hiç değeri yokmuşçasına harcadıklarını gösteriyor. Günde ikiden fazla Facebook’u kontrol etmemeye çalışmanız oldukça yararlı olacaktır.

2) Televizyonun kötü kullanımı

Televizyon karşısında saatlerce oturmak, dünyada en çok zaman kaybettiren eylem. İnsanların büyük çoğunluğu kitap okumak yerine televizyon izlemeyi tercih ediyor. İngiltere’de 4 milyon yetişkinin bu sebeple hiç kitap okumadığı saptanmış.

3) Başkaları hakkında konuşmak (dedikodu yapmak)

Diğer insanların hayatları hakkında konuşurken kendi hayatınızdan çaldığınızın farkında mısınız? Birisi hakkında olumsuz konuşmaya harcanan hiçbir saniye geri getirilemez.

4) Anlamsız tartışmalara girmek

Bir tartışmaya yakalanmak ne kadar kolay değil mi? Çünkü hepimiz genellikle haklı olduğumuzu ve asla yanılmayacağımızı düşünüyoruz. Anlamsız tartışmalar uzadıkça ne yazık ki kaybettiğimiz zamanlar artıyor.

5) Gereksiz telefon konuşmaları yapmak

Bunun ölçülmesi oldukça zor. Sonuçta, herhangi bir telefon görüşmesi önemli olma potansiyeline sahiptir ama bunu anlamak ve karar vermek tamamen sizinle alakalı. Yapılması gereken, önemli işleriniz olduğunda onlara öncelik vermeniz gerektiğidir.

6) Alışveriş merkezlerinde çok zaman geçirmek

Bir alışveriş merkezinde geçirdiğiniz zamanı daha önemli, daha büyük işlere ayırmak zamanınız daha iyi yönetmenizi sağlayacaktır. İnternet üzerinden alışveriş yapmak, bu soruna etkili bir çözümdür.

7) Uzun saatler video oyunları oynamak

Oyun oynamak bir noktaya kadar herkes için bir ihtiyaç olabilir. Fakat eğer işinizin bir parçası değilse veya bu size bir şey kazandırmıyorsa aşırıya kaçmasanız faydalı olacaktır.

8) Magazini takip etmek

Ünlülerin özel hayatlarını takip ederek harcadığınız zaman yerine kendi mutluluğunuza ve refahınıza katkı yapacak aktivitelerle uğraşabilirsiniz. Açık konuşmak gerekirse magazinin hiçbir değeri yok.

9) Yürümeyen ilişkilere devam etmek

Biraz daha derinlere inelim. Uyumlu olamadığınız bir insanla ilişkiye devam etmeniz, zaman israfından başka bir şey değildir. Bazen insanlar pek iyi gitmeyen, uzun ilişkilerini noktalamaktan korkuyorlar. Her ertelenen gün pişmanlığınıza pişmanlık katacaktır.

10) Nefret edilen bir kariyerin peşinden gitmek

Hiçbir ilginizin olmadığı bir kariyerin peşinden koşmaktan daha kötü çok az şey vardır. Ne kadar erken kariyer yolunuzu değiştirirseniz o kadar iyi olacaktır. Çünkü 5-10 yıl sonra geri dönme şansınız bile olmayabilir.

Yazar: Ceotudent

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir