Zamanla Kaybettiğimiz En Önemli Alışkanlığımız: Yalnız Zaman Geçirmek

İşyerinde, alışveriş merkezlerinde ve telefonda sosyal medya sayesinde her zaman insanların bir şekilde çevremizde olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Yalnız kalamıyoruz, zira toplumumuz yalnız olan, yalnız kalmak isteyen bireyleri korkunç, depresif ya da sevilmeyen olarak etiketlemeye eğilimlidir. Biz de böyle etiketlenmemek adına kendimizle zaman geçirmenin tadını çıkarmayı unuttuk.Geçmişe baktığımızda hayranlık uyandıran ünlü bazı ikonların yalnız olduğunu görürüz. Yalnız öğrenme, güçlü ve zayıf yönlerini keşfetme, hayatını gözden geçirme, doğayla baş başa kalma ve minnettar hissetme duygusu paha biçilemezdir.Yalnızlığınızı eğlenceli ve daha üretken hale getirebileceğiniz 4 aktivite:


1) Her şeyi kapatın.

Dijital bir iletişim dünyasında yaşadığımız aşikâr. Gerçekten bir süre yalnız kalmak istiyorsanız, Twitter ve Instagram’da oturum açmamış olmanız daha iyi olur. Hatta daha da iyisi, telefonunuzu kapatın.


2) Kendinizi ödüllendirin.

Sinemaya git, sevdiğin bir yemeği ye ya da kendine bir külah dondurma al. Yalnız geçirilen zamanlar sadece düşünmek için değil, kendinizi şımartmak içindir ayrıca. Kendinizi iyi hissettirecek, mutlu olacağınız şeylerle kendinizi şımartın!


3) Düşünün.

Yalnızsınız; ne istediğinizi, ne yaptığınızı ve ne yapmak istediğinizi düşünme anı. Sessizlik ya da sakin bir müzik size iyi gelebilir. Hangi şekilde olursa olsun, yalnız olmanın en güzel yanlarından biri, size düşünme olanağı sağlamasıdır.


4) Ortamı değiştirin.

Bunu her zaman yapmak zorunda değilsiniz, ancak yalnız zamanlarınızın tadını çıkarmanın bir yolu da bir yolculuğa çıkmaktır. Tanıdık yüzlerin arasındayken yalnız zaman geçirmek zor olabilir. İnsanların evlerinden uzakta tatile gitmelerinin sebeplerinden biri de budur. Dışarı çıkın ve kendinizle baş başa zaman geçirin….

Artık yalnız olmayı eğlenceli ve üretken bir hale getirmeyi öğrendiğinize göre, sıra bunun faydalarını öğrenmekte. İşte yalnız olmayı benimsemenin getirdiği 5 fayda:

1) Kişisel gelişiminize yardımcı olur.

Kişisel gelişim kitaplarından öğrendiklerimizin yanı sıra, yalnız olmak kendimizi inşa etmemize yardımcı oluyor. Bu sayede planlar yapabilir, kritik sorularla hayatımızı farklı yönlerde görebilir ve yönlendirebiliriz. Büyümek için arkadaşlarınızdan, ailenizden, meslektaşlarınızdan uzak, tek başınıza hayatınızı ele alıp doğru bir şekilde değerlendirmeniz önemlidir.


2) Enerji verir.

İş, aile ve arkadaşlar sebebiyle stres altına girdiğimiz zamanlar vardır, dolayısıyla yalnız olmak, kendinizi ekstra enerji ile yenilemenin harika bir yoludur. Dünyanın stresinden uzak, kendinize iyi davranmak, bol bol dinlenmek ve hobilerinizle uğraşmak için harika bir zamanlama olacaktır.


3) İlişkilerinize verdiğiniz değeri arttırır.

Yalnız olmayı sevdiğiniz bir noktaya geldiğinizde, bu ilişkileriniz konusunda daha dikkatli olmanızı sağlar. Hayatınıza aldığınız insanlar konusunda daha seçici davranırsınız, aynı şekilde size zarar veren insanları hayatınızdan çıkarmanız daha kolay olur. Yalnız olmak, başkalarıyla olan ilişkilerinizi sorgulamanızda ve değerlendirmenizde size yardımcı olur.


4) Kendinize güveninizi arttırır.

Yalnız olmanın bir başka harika yararı da kendinize olan güveninizi ve kendinize olan saygınızı arttırmanıza yardımcı olmasıdır. Kendinizle ne kadar yalnız zaman geçirirseniz, becerilerinizle, güçlü ve zayıf yönleriniz ile o kadar rahat olursunuz.


5) Empati yeteneğinizi güçlendirir.

Arkadaşlarınızla ve çok sıkı ilişki kurduğunuz insanlardan sizi ayıran şey empati yeteneğinizdir. Bulgular, yalnız başına harcadığınız zamanın, daha geniş yelpazedeki insanlara daha fazla şefkat gösterebileceğinizi söylüyor.Yalnız olma isteği ile yalnızlık arasında büyük fark vardır. Bazen yalnız olma isteğimizi bastırırız, başkaları tarafından “yalnız” olarak algılanmamak için. Yalnızlık, başka insanlarla iletişim kurma isteğinin olması ancak yapamamaktır. Gün boyunca yanınızda taşıdığınız bir yüktür ve yaptığınız her şeyi ciddi anlamda etkiler. Tüm dünyanın sinir bozucu görünmesine neden olur. Sevilen birinin ölümü, bir süre sonra yalnızlığa yol açabilir.

Öte yandan yalnız olma isteği, kasıtlı olarak herkesten uzaklaşmaya karar vermektir ve hayatınıza, geleceğinize yön verirken kendinizle birlikte olmanın da tadını çıkarmış olursunuz.Yalnız kalmak için zaman ayırmak sizin için harika bir şey olabilir. Sosyal medyadan uzaklaşın, arkadaşlarınıza zaman ayırdığınız kadar kendinize de zaman ayırın. Kendinize rahatlamak, alışkanlıklarınızı analiz etmek ve yaşamını nasıl etkilediklerini görmek için zaman yaratın.

Ceotudent

Written by Altan Yiğit

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir