Zayıflarken Yapılmaması Gereken 6 Hata

‘Eyvah 5 kilo almışım, diyete başlamalıyım.’ Her kadının en büyük kabusu değil midir fazla kiloları? Bu düşünceyle (genellikle bir uzmandan yardım almadan) en hızlı sürede bu kilolardan nasıl kurtulurum yollarını aramaya başlarız. İnternetten, dergilerden bulduğumuz diyet listelerinden medet umarak kilolarımızdan kurtulacağımızı düşünürüz. Çoğu zaman bu kilolar hızlıca verilse de verilen 5 kilo, 10 kilo olarak vücudumuza geri döner. Çünkü sağlığımızı ikinci plana atarak uzun vadede bedenimize neler yapabileceğimizi tahmin edemeyiz. O an tek amacımız tartıda gördüğümüz sayıyı düşürmektir.

Kilolarınızı 1 haftada almadığınız için 1 haftada vermeniz mümkün değildir. İşte bu sürecin daha sağlıklı ilerlemesi için yapılmaması gereken 6 maddelik önerilerim var.

  • Kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın.

Her bireyin metabolizması, yaşı, yaşayış tarzı, kan değerleri farklıdır. Bu sebeple bir başkasının diyet listesini ya da internetten bulduğunuz listeleri uygulamayın.

  • Diyetteyken tartı odaklı olmayın.

Kadınların hormon düzeyleri sürekli değişmektedir. Her ay regl olmamız için değişen hormon düzeyleri, siz diyetinizi bozmasanız da bunu tartıya yansıtmayabilir. Her şeye rağmen ödem tutmuş olabilirsiniz.

  • Kilo vermek için bilmediğiniz düşük kalorili diyetlerden uzak durun.

Bilinçsizce yapılan düşük kalorili diyetler uzun vadede sağlığınıza zarar verebilir. Regl düzeniniz bozulabilir, kas ve kemik yapınız güçsüzleşebilir. Her ne olursa olsun sağlığınız birinci planda olmalıdır.

  • Mucize besin/ilaç/çay yoktur.

Yapmanız gereken tek şey dengeli ve sağlıklı beslenmektir. Bu süreci egzersizle beraber yürüttüğünüzde hedefinize ulaşmamanız için hiçbir engel yoktur. Yoğurdun içine pul biber ve zerdeçal koyunca mucize bir şey olmuyor yani.

  • Kalori saymayın.

Kalori sayarak beslenmek yerine besinlerin içeriklerine bakarak beslenmenizi tavsiye ederim. Hücresel anlamda bedeninize iyi gelen temiz besinleri tercih etmelisiniz. Günlük almanız gereken kaloriyi bir hamburger menü yiyerek de alabilirsiniz ama sizce bu sağlıklı mıdır? İşte bu sebeple kalori saymayın.

  • Light ürünlerden uzak durun.

Diyete girince yapılan en büyük hatalardan biri de light süt, peynir, yoğurt tercih etmek. Yağsız beslenme olmaz. Beslenmemizde sağlıklı yağlar olmak zorundadır. Hücrelerinizin eskimesini istemiyorsanız light ürünlere beslenmenizde yer vermeyin.

Dyt. Fulya Bozdemir 

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir