10 Adımda Depresyondan Çıkıyoruz!

Hiçbir şeye karşı heyecan hissetmiyor, hayattan tat almıyor, keyifsiz, isteksiz, iştahsızsan ya da kilo alıyorsan; rahat uyuyamıyor, bir yerlerinin ağrıdığını hissediyor, sürekli düşünüyorsan depresyonda olabilirsin. Depresyon çoğunlukla ilişkilerdeki sorunlar, iş yerindeki mutsuzluk ya da günlük stres yüzünden olur. Bazen de mevsim geçişlerinde hissedersin bunu. Ama depresyonla yaşamak zorunda değilsin. Bazen çıkış yolu yok gibi görünebilir ama bu senin depresyondan çıkmak için ne kadar istekli olduğuna ve çabaladığına bağlı aslında. Evet, depresyondan adım adım çıkabilir, yepyeni ve taptaze hissedebilirsin. Bu kadar kolay. Ama öncelikle kendine şunu sorman gerekir: Daha iyi hissetmek istiyor muyum? Cevabın evetse, işte o adımlar:

Adım 1: Depresyonda olduğunu kabul et ve duygularını ifade et. Başkalarının senin için ne düşündüğünün bir önemi yok, önemli olan senin kendini kabul etmen.

Adım 2: Sürekli geçmişi ya da sinirlerini bozduğunu bildiğin şeyleri düşünmeyi bırak. Bunlara saplanıp kalma. Kendini yargılama. Geçmiş şeylerin artık sana bir faydası yok çünkü.

Adım 3: Hiçbir şey yapmak istemiyor olabilirsin ama hiçbir şey yapmaman senin için daha kötü. Zevk aldığın şeyleri yap, birlikte olmaktan keyif aldığın insanlarla birlikte ol. Onların da canını sıkarım diye düşünme. Onlar senin dostların.

Adım 4: Doğada yürüyüş yap, komik bir film izle, hayatta belli zor dönemleri atlatıp başarılı olmuş insanların kitaplarını oku.

Adım 5: Sürekli uyumak, banyo yapmamak, yemek yemek gibi şeylerde teselli arama. Bunlar yerine kendini daha işe yarar şeylerle meşgul et. Mesela bir şeyler yaz ya da bir hayvan sahiplen.

Adım 6: Daha önce yapmadığın farklı bir şey yap. Ve bunu yaparken de yapamayacağını düşünüp bahane üretme. Sen istediğin her şeyi yapabilirsin.

Adım 7: Bol bol gülümse. İçten olmasa da gülümse. Bir süre sonra birçok şey gerçekten komik gelmeye başlayacak.

Adım 8: Varman gereken noktaları, nihai amaçlarını, elde etmeye zorunlu hissettiğin tüm sonuçları bir kenara bırak. Yaşamdan ve yaşamaktan keyif almaya bak.

Adım 9: Rahatlatıcı bitki çayları, renkli sebze ve meyveler, en önemlisi de su bu dönemde en büyük yardımcıların olacak.

Adım 10: İşte adımların en büyüğü: Kendini sev.

Sana bir notum var: Bundan daha ağır depresyon belirtilerin varsa asla vazgeçmemeli ve uzman birinden yardım almalısın.

Seni çok sevdiğimi de hiç unutmamalısın.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir