Çok Sinirliyim Pepapp!

Özellikle PMS döneminin belasıdır sinir harbi. Elektronik bir şeyleri parçalayıp, en yakınındaki birine bağırmadıkça geçmeyecek gibidir sanki. Ya da paranın hepsini harcamak iyi gelecek gibidir. Ama sen sen ol, bu geçici ve acısı sonradan çıkacak çözümlerle uğraşma. Çünkü Pepapp yanında. Bu yazıdaki maddeleri uygulayarak da kansız ve hasarsız bir şekilde rahatlaman mümkün. İşte Pepapp’tan sinirini anında alacak, seni bir paket pamuğa çevirecek tavsiyeler:

cok-sinirliyim-pepapp_1

1- Doğru nefes tekniğiyle içindeki öfkeyi kirli bir hava gibi dışarı verebilirsin. Sinirlendiğinde derin nefes almak için birkaç dakikanı ayır. Uykudaymış gibi sakin ve ritmik ol. Nefes alıp verirken göğsün değil miden şişsin. Bunun için de ellerini kullanabilirsin. Sağ elin midende, sol elin göğsünde olsun ve nefes alıp verdikçe hep sağ elin hareket etsin.

2- Sinirlendiğini fark ettiğinde bulunduğun ortamı değiştir. Sana bir 10 dakika yeter. Gidebileceğin en iyi yerse açık havada yürüyebileceğin bir alandır. Sakinleşene kadar adım at. Nereye gittiğinin bir önemi yok, bu hareket hali bile seni rahatlatacak.

cok-sinirliyim-pepapp_2

3- Bu biraz zor ama en etkili tekniktir: Öfkelendiğin şeyin komik yanını bul ve onu düşünerek gül. Bir süre sonra o konunun seni eskisi kadar sinirlendirmediğini göreceksin.

4- Kendine sinirlere iyi gelen çaylar hazırlayabilirsin. Özellikle papatya ve ada çayları spazmları önler, kaygı ve stresi azaltır. Sıcak bir duş üstüne içilen çay daha etkili olacaktır. Ayrıca çayını sevdiğin ve sakin bir müzik eşliğinde de içebilirsin.

5- Kendine yumuşak bir hedef belirle. Mesela bir kum torbası ya da bir yastık yığını gibi. Sinirlendikçe elini incitmeyecek şekilde yumrukla. Yastıkları duvara çarparak da rahatlayabilirsin. Bir süre sonra oyun oynarmış gibi hissedecek ve rahatlayacaksın.

cok-sinirliyim-pepapp_3

 

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir