10 Adımda Koltuk Temizliği

Etraflı bir ev temizliği yaptığımızda koltuklarımızla da ayrı olarak ilgilenmemiz gerekir. Temizliğin iyi hissettirmesi bir yana, sürekli temas halinde olduğumuz ve cildimizin değdiği koltukların bakımı gerçekten çok önemli. Bazen bir bezle silmek ya da elektrik süpürgesiyle üstünü temizlemek yetmiyor. Bu yüzden en azından ayda bir kere koltuklarımızı iyice temizlememiz gerekiyor. Hele kedimiz ya da köpeğimiz varsa. İşte karşında koltuk temizliği tüyoları, hem de en kolay ve pratik şekilde:

1- Öncelikle koltuklarının tüm yüzeylerini elektrik süpürgesiyle ayrıntılı bir şekilde süpür.

2- Daha sonra sert kıllı bir fırça yardımıyla yüzeyleri fırçala.

3- Varsa minder ve yastıkların kılıflarını çıkar ve çamaşır makinesinde yıka.

4- Minder ve yastık içlerini bir güzel havalandır.

5- Koltuğun tutma yerlerini uygun deterjanlarla temizle. Bu konuda çok amaçlı deterjanlardan destek alabilirsin.

6- Koltuğun pamuklu ya da süetse mikrofiber bez yardımıyla ve sirkeli su ile her yerini sil. Sonra da duru bir bezle kalıntı kalmasını önlemek için tekrar sil.

7- Koltuğun kadifeyse ve üstünde leke kaldıysa o kısmı sünger yardımıyla sil. Sabun ve su kullanabilirsin. En sonunda temiz bir bezle üstünden geç.

8- Koltuğun deriyse sert malzemelerle temizlemekten kaçın. Yumuşak bir bez ve badem yağı ve vazelin karışımıyla temizleyebilirsin. Sonrasında mutlaka kurula.

9- Çay ve kahve lekelerinden kurtulmak için elinin altında özel olarak hazırladığın spreyin olsun. İçindekiler: 1 su bardağı su ve yarım su bardağı karbonat.

10- Kötü kokulardan kurtulmak için de 1 su bardağı suya birkaç damla lavanta yağı ekle ve sprey şişesine dök. Bu karışımı her fırsatta koltuklarına sık.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir