10 Adımda Yaz Rehavetinden Kurtuluyoruz!

Tatiller yapıldı, yeme içme konusunda hesap yapılmadı, stresten uzakta yan gelip yatıldı. Çok da iyi yapıldı. Ama şimdi hepimiz için yeni bir sezon başlıyor. Derhal sağlık alarmı vermeli, ruhen ve bedenen toparlanmalı, yeni kararlar almalı ve turp gibi olmalıyız. Bunun için de bedenen, ruhen ve zihnen dinlendiğimiz tatili bir rahatlama dönemi olarak görüp, bu dönemden aldığımız güçle hayatımıza devam etmeliyiz. Şimdi tatil sonrası depresyonunu bir kenara bırakıyor ve kendimize geliyoruz!

1. Adım: Kahvaltı, kişisel bakım, spor salonu günleri, arkadaşlarla buluşma, işleri günü gününe temizleme gibi bazı rutinleri özledin değil mi? O zaman rutinlerini, artık daha keyif alarak, kaldığın yerden yapmaya devam et.

2. Adım: Teknolojiye bağımlılığa son vereceğin, kendine zaman ayıracağın, planlarını sakin ama kararlı bir şekilde uygulayacağın, seni huzursuz hissettiren, her şeyi sorun eden insanları hayatından uzaklaştıracağın, iyi hissetmeni sağlayan şeylere odaklanacağın bir yıl olmalı. Tatil sana bunu öğretti, değil mi?

3. Adım: Rejimlerle, sporlarla, bin bir emekle verilen kiloların alındığı döneme tatil hatta yaz diyoruz. Bu yüzden yeniden düzenli beslenmeye geçmeli, kendine iyi bakmalısın. Oysaki patates kızartmalarını ne güzel yuvarlıyorduk, değil mi?

4. Adım: Tatildeyken bazen bir kanepede bazen de bir şezlongda gün boyu, kolunu bile kıpırdatmadan uzanmıştın. Şimdiyse biraz hareketlenmen lazım. Her gün evde 20 dakika egzersiz yapabilir ya da 30 dakikalık yürüyüşlere çıkabilirsin.

5. Adım: Her yerde karşına çıkan o cümleyi bir kez de buraya yazmak istiyorum: Bol bol su iç! Suyla tatil boyunca vücudunda biriken toksinleri, yağları, gereksiz kalorileri atar ve kuş gibi olursun.

6. Adım: Yıpranan saçlarına zeytinyağı maskesiyle, yorulan cildine salatalık peeling’iyle, güneş lekelerine de elma sirkesiyle el at. Ayaklarını da tuzlu ılık suda bekleterek, seni taşıdıkları için teşekkürlerini sunmuş ol.

7. Adım: Meyve ve sebzeye ağırlık vermen gereken dönem geldi. Yanında ızgara et, en az 2 bardak yeşil çay, fazla yağlı olmayan yoğurt ve süt, bir avuç fındık, badem ya da ceviz tüketmelisin. Ayrıca seni zinde tutacak balık, avokado ve yumurta gibi sağlıklı yağ içeren besinler yemelisin.

8. Adım: Beyaz ekmek yerine kepek ekmeği, pirinç yerine bulgur, klasik makarna yerine kepekli makarna, şeker yerine meyve yemeye başlasan iyi olur. Karbonhidrat vücudumuz için gerekli ama zararlı olanları da var. Çünkü yararlı karbonhidratlar enerji verirken; zararlı olanları kan şekerini düşürür, yorgunluk hissi verir, acıktırır ve kilo yapar.

9. Adım: Evini sonbahara ve kışa hazırla. Giysi dolabını düzenle, onarılacak her şeyi onar, bazı şeyleri at, bazılarını yenile. Domates püresi gibi evde kendin yapabileceğin şeyleri dışarıdan alma. Yapmak istediğin şeylerden oluşan yıllık bir plan çıkar. Bir gün yaparım demek yerine, 1. gün de.

10. Adım: Stres, bütün yıl depolayıp tatil gelince üstünden atman gereken bir şey değil. Hayatının her döneminde stresten uzak yaşamaya çalış. Bunun için de hayatında seni zorlayan şeyleri geride bırak, düzenli bir şekilde uyu ve sağlıklı beslen. Tabii bir de içten gülümse.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir