10 Maddede Etkili Bir Göz Altı Bakımı

Gözlerimizin altında mor halkalarla, kırışıklıklarla ve şişliklerle karşılaştığımız zamanlar olmuştur. Özellikle 30’lu yaşlardan itibaren göz çevremiz özel bir bakım ister. Çünkü buradaki doku git gide deforme olmaya başlar. Çoğu zaman uykusuzluk, yaş alma faktörü, bilgisayara ve telefona sık bakmaktan oluşan göz yorgunluğu, alerjiler, yeterince su içmemek, güneş ve genetik durum göz altındaki morlukların ve bozulmaların sebebidir. Ama düzenli bir bakımla bu durum kontrol altına alınabilir. Hem de kapatıcı kullanmadan! Gözleri canlandırmak, morlukları gidermek, şişlikleri indirmek, kırışıklıkları gözle görülür şekilde azaltmak ve ışıl ışıl gözlere sahip olmak mümkün. Çünkü gözler gerçek güzelliğimizin aynası. İşte dikkat etmen ve uygulaman gereken 10 göz altı bakım tüyosu:

1- Bol su içmek göz altı bakımı için en temel madde. Çünkü hem sana hem de bakışlarına canlılık katacak.

2- Sağlıklı beslenme de su içmeyi takip ediyor. Özellikle kolajen sağlayan gıdalar tüketmelisin. Mesela somon, sarımsak, portakal gibi.

3- Sırada tabii ki egzersiz var. Egzersiz tüm vücudunun, göz çevresi de dahil, güçlü ve dinç kalmasını sağlar.

4- Güneşten korunmak da temel maddelerden biri. Gözlerini mutlaka güneşten korumalı ve bunu iyi bir krem ve gözlükle yapmalısın.

5- Vücudunun her parçası için sağlıklı yaşamın değişmez kuralı: Alkolü az iç, sigarayı hiç içme!

6- Göz altların için azaltman gereken bir diğer besin de tuz, tatlım.

7- Uyku pozisyonun, yer çekimi gerçeği yüzünden göz altlarını da etkiliyor. Göz altı güzelliği için en uygun pozisyon sırt üstü yatmak.

8- Yatmadan önce göz makyajını temizlemeli ve göz bölgesini nemlendirmelisin. Cildin susuz kalması, kolajen üretememesi demek.

9- İşte göz altlarına iyi gelen bir uygulama: Salatalık dilimleriyle soğuk kompres!

10- Pamuğa batırılmış gül suyu, süt, Hindistan cevizi yağı da göz altlarına iyi gelir. Ayrıca soğumuş yeşil çay poşetini gözlerinde bir süre bekletmek de iyi bir yöntemdir.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir