5 Adımda Evde Enerji Tasarrufu

Bu aralar evde fazla vakit geçirdiğimiz için elektriği, suyu, doğalgazı daha fazla kullandık. Bu da haliyle faturalara yansıdı. Ve fatura bildirimlerinde ufak şoklar yaşamamıza neden oldu. Aslında evdeki kaynakları çok daha dikkatli ve tutumlu kullanmak mümkün. Böylece hem bu kaynakları boşa harcamamış oluruz hem de çevre için iyi bir şey yapmış oluruz. Çünkü zaten Corona Virüsü de doğanın dengesini bozduğumuz için ortaya çıktı. Şimdi bir de kapıda iklim krizi var. Yani elektriğimizi, suyumuzu, doğalgazımızı, bütün enerji kaynaklarımızı ne kadar bilinçli kullanırsak o kadar iyi. Hadi, şimdi evde nasıl bir enerji tasarrufu politikası uygulayabiliriz bir bakalım.

1- Çamaşır ve bulaşık makinelerini tam doldurmadan çalıştırma. Bir de makinenin üstünde yazan talimatlara uygun olarak program seç. Yani kısa program yeterliyse boşuna su ve elektrik harcamamış olursun.

2- Buzdolabının kapağını olabildiğince az açıp kapamaya çalış. Bu işlem hem buzdolabının daha az enerji harcamasını sağlayacak hem de içindeki besinlerin daha erken bozulmasını önleyecek.

3- Elektrikli aletlerin hepsini, kulanmadığın zamanlarda tam olarak kapat. Hatta gerekirse fişlerini çek. Çünkü bunu neredeyse hiçbirimiz yapmayız. Ama bu önlem ufak da olsa faturana pozitif olarak yansıyacak.

4- Dünyada gelecekte ciddi bir su sorunu yaşanması bekleniyor. Bu yüzden suyu mümkün olduğunca dikkatli kullan. Duş süreni kısalt, bozuk muslukları tamir ettir, dişlerini fırçalarken suyu boşa harcama, bulaşıkları elinde yıkama.

5- Doğalgazı fazla kullanmamak için ısı yalıtımı yaptırmalı, pencerelerin kaliteli olduğundan emin olmalı ve peteklerin önüne ısının dağılmadını engelleyecek mobilyalar koymamalısın. Bunlara dikkat et.

Written by Altan Yiğit

One Comment

Leave a Reply
  1. Your style is so unique in comparison to other folks I have
    read stuff from. I appreciate you for posting when you’ve got
    the opportunity, Guess I will just bookmark this blog.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir