5 Adımda Kararan Takıları Parlatma

Yaz kreasyonları takısız olmaz. Ama takıların da durdukları yerde kararak, içimizi karartmak gibi bir özelliği var. Bu yaz ışıl ışıl takılarımızla arz-ı endam etmek için onlara iyi bakmalı ve kararan takılarımızı derhal parlatmalıyız. Altın, gümüş ya da imitasyon fark etmez, çevresel koşullar tüm takıları kirletebiliyor, tüm takıların renklerini soldurabiliyor. Hal böyle olunca da sadece iddiasız görünmekle kalmıyorlar aynı zamanda alerjik reaksiyonlara da sebep olabiliyorlar. O zaman hadi, kararan takılarımızı nasıl parlatabileceğimize birlikte bakalım. Ve bu yaz ışıltımızla göz kamaştıralım. Hem takılardan hem de doğamızdan gelen ışıltımızla. Başlıyoruz!

1- Altın takılar pek kararmaz ama yine de düzenli bir şekilde bakım yapmak en doğrusu. Bunun için bir kaba ılık su ve deterjan ekle. Takılarını bu suyun içinde yarım saat kadar beklet. Sonra diş fırçasıyla ovala, ardından yıka ve kurula.

2- Gümüş takılarının yeniden pasparlak olmasını istiyorsan sirke ve karbonat karıştırılmış suda 1-2 saat beklet. Yarım su bardağı sirke ve 2 yemek kaşığı karbonat kullanman yeterli.

3- Gümüş takılar için etkili olan bir yöntem daha var. Takılarını diş macunu ve diş fırçası ile fırçalayarak temizleyebilirsin. Sonra da durulaman ve kurulaman gerek.

4- İşte gümüş takıları parlatmak için bir tarif daha: Bir kaseye 2 yemek kaşığı limon suyu ve bir yemek kaşığı tuz at ve üstüne biraz su ekle. Hepsini iyice karıştır. Bir bezi bu karışıma batırıp gümüşlerini silebilirsin.

5- En çok deforme olan takılar imitasyon olanlarıdır. İçine limon damlatılmış su ile temizleyebilirsin. Limonlu suyun içine bir miktar karbonat eklersen daha da etkili bir sonuç elde edersin.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir