5 Saniyede Hayatınızı Nasıl Değiştirirsiniz?

Silhouette of people happy time

Ertelemeyi yenmenize, kötü alışkanlıklarınızı bitirmenize ve performansınızı artırmanıza yardımcı olacak süper basit bir strateji ve sadece 5 saniyelik!

2008’de yazar, girişimci ve ödüllü televizyon yorumcusu Mel Robbins işsiz, beş kuruşsuz ve tüm seçenekleri tükenmiş bir haldeydi. Mel’in kocası Chris yanlış bir yatırım yapmıştı ve aile iflas etti. Sonra Mel kendi hayatında yeni bir sayfa açtı. Sabah yataktan kalkmak gibi basit, günlük kararlar aniden gerçek bir çabaya dönüştü.Kendisi o zor dönemleri şu şekilde dile getiriyor:

“Hayatın bana verdiği ve benim de zamanla üzerine koyduğum o kartları oynamak için gereken motivasyona sahip değildim.”

Mel Robbins, kendisini bu depresif psikolojinden çıkarmak için motivasyondan daha fazlasına ihtiyacı olduğunu fark etti. Tıpkı Harvard profesörü Gerald Zaltman’ın keşfettiği gibi o da aldığı kararların yüzde 95’i mantık veya rasyonel düşünceye dayanmadığı için bir stratejiye ihtiyaç duyuyordu. Çünkü bu kararlar duygulara dayanıyordu.

Mel Robbins sözlerine şöyle devam ediyor:

“Çoğu zaman yapmanız gereken şeyler olacak ve bunu yapabilecekmiş gibi hissetmeyeceksiniz. Böyle anlarda oturup sadece motive olmanız gerektiğini düşünmek büyük bir hata!”

5 Saniye Kuralı

Bir televizyon reklamında klişe bir görüntü haline gelmiş olan roket fırlatma videosundan etkilenen Robbins ertesi gün aynı bakış açısı ve kararlılıkla kendisini yataktan kaldırmaya karar verdi. Çalar saat çaldığında, “NASA’nın roketleri gibi” beşten geriye saydı ve yataktan kalktı.Ve bunun çalıştığını, işe yarattığını fark etti!Bu yüzden bunu her gün tekrarladı. Kısa bir süre içinde gerçekten yapmak istemediği her işin üstesinden daha kolay geleceğini düşünmeye başladı. Sadece beş saniyede… Artık daha önce yapmak istemediği şeyleri kolayca yapmaya başlamıştı. Bu 5 saniye kuralı kısa zaman içinde onun yeni kuralı oldu.

Robbins bununla ilgili şunları söylüyor:”Özellikle hayat ve iş dünyası, sizi rahatsız olduğunuz ve keyif almadığınız şeyleri yapmaya zorlar. Böylece istediğiniz sonuçları elde etmenizi sağlar. Bunun üstesinden gelmenin sırrı, o işi yapma arzusunun içinizde oluşmasını beklemekten ibaret değildir.”

Beş Saniyenin Önemi

Bir insanın günde yaklaşık 35.000 karar aldığı tahmin ediliyor. Ve çoğu zaman bu kararlar bilinçsizce alınıyor. Robbins bu kararların %95’inin duygulara dayandığını söylüyor. Daha da kötüsü, korku, öfke ve belirsizlik gibi olumsuz duyguların kararlarımız üzerinde güçlü bir etkisi olduğu görülüyor.Araştırmalar, bir düşünce, fikir veya sezgi ile beynin onu destekleme ya da öldürme hareketi arasında kabaca beş saniyelik bir zaman penceresi olduğunu göstermekte. Robbins bundan şöyle bahsediyor:

“Bu beş saniyelik pencerenin içinde tüm hayatınız var. Bir karar vermeden hemen önce o uyanışı yaşayıp durumu kontrol altına alırsanız her şeyin değiştiğini göreceksiniz.”

5 Saniyeye Bilimsel Bakış

Peki bu kadar basit bir şey nasıl bu kadar büyük bir etki yaratabiliyor?Bilinen savunma mekanizmalarına varsayılan olmaktansa, beşten geriye doğru saymak (5-4-3-2-1) beyninizi durmaya, odaklanmaya ve başka bir şeyle meşgul olmaya zorlar. Beyniniz artık korku, şüphe, öfke gibi kötü kararlara yol açabilecek diğer güçlü duygulardan kaçınmamızı sağlıyor.

Ayrıca, davranış değiştirirken, yeni bir şey öğrenirken veya düşüncelerinizi yönlendirirken beynin aktif olan kısmı prefrontal korteksi uyarır.  Robbins şöyle diyor:

“Beyninizin sizi sabote etmesine izin vermek yerine, zihnimizdeki dişlileri değiştirmek ve değişmeyi kolaylaştırmak için bir meta-biliş tekniği kullanıyorsunuz.”

Yazar: Ceotudent

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir