7 Maddede Yazın Cilt Bakımı Nasıl Olmalı

Yazla birlikte cilt bakım rutinimizde birtakım değişiklikler yapmalıyız. Özellikle güneşi hesaba katmalıyız. Bunun için güneşin zararlı ışınlarından koruyan, cildi nemlendiren ve ferahlatan ürünler tercih etmeliyiz. Hepimiz cildimizin yazın sağlıkla ışıldamasını, nem dengesini kaybetmemesini isteriz. Bu yüzden de günlük bakım çok önemli. Ve tabii doğru beslenmek ve sık sık su tüketmek de çok önemli. Bakalım yaz aylarında cilt bakımımız nasıl olmalı.

1- Yazları cildimiz güneş, havuz ve deniz etkisiyle illa ki kurur. Bunun için öğle saatlerinde güneşe çıkmamalı, şapka kullanmalı, cilt tipimize uygun güneş kremi sürmeliyiz.

2- Her gün mutlaka nemlendirici uygulamalıyız. Burada önemli olan nokta nemlendiriciyi cilt tipimize uygun olarak seçmek ve her sabah, her gece ve duşlardan sonra uygulamak.

3- Yazları sağlıklı ve güzel bir cilt için cildimizin ihtiyacı olan mineral ve vitaminleri tüketmeliyiz. Taze sebze ve meyveler bunun için birebirdir. Mesela şeftali, vişne, böğürtlen, bezelye, enginar, marul gibi.

4- Su en önemli nem kaynağıdır. Cildimizin ihtiyacı olan nemi kazanabilmesi için her gün en az 8 bardak su içmeliyiz. Çünkü biliyoruz ki terledikçe su kaybediyoruz.

5- Yaz sıcaklarında kullanacağımız cilt ürünleri daha ince yapılı ve su bazlı olmalı. Yoğun makyaj uygulamalarından da kaçınmalıyız. Cildimizin nefes alması her şeyden önemli.

6- Sıcaklarda bakterilerin oluşması ve çoğalması daha hızlıdır. Bu yüzden temel cilt bakımı her zamankinden daha gerekli. Cildimizi her gün temizlemeli ve yüzümüzü sildiğimiz havluyu da değiştirmeliyiz.

7- Hassas ve ince yapılı olduğu için göz çevresi bakımına ekstra özen göstermeliyiz. Bunun için güneşe karşı da etkili olan göz kremi kullanmalı ve güneşe çıkarken mutlaka kaliteli bir gözlük takmalıyız.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir