Adet Dönemini Rahat Bir Şekilde Geçirmen İçin Doğal Yöntemler

Kadınların adet dönemlerinde, vücutlarındaki hormonal denge bozulur. Bu durum değişken ruh hallerine sebep olabilir. Tüm bu sorunların önüne geçmek isterken hemen ilaçlara sarılmamalısın. Çünkü tüketeceğin birkaç besinle adet dönemi sendromunun önüne geçebilirsin. Adet döneminde yaşadığın stres, şişkinlik, ağrı ve sürekli tatlı yeme isteğinin önüne geçebilecek doğal besinler mevcuttur. Sürekli ilaç tüketmektense doğal besin tüketimini tercih etmek daha yararlı olacaktır. Bu besinleri tüketme zamanın ise hem adet döneminden önce hem de adet dönemi içerisindeyken olmalıdır.

Kiraz: Adet döneminden 10 gün önce yemen gereken en önemli meyve kirazdır. Adet dönemine kadar her gün 15 adet kiraz yemek, göbek ve göğüs şişkinliğini azaltır ve ruh hali değişikliklerinin de önüne geçilmiş olur.

Yulaf ezmesi: Yulaf ezmesinin en önemli faydası, adet dönemindeki tatlı isteğini kesmektir. Yulaf ezmesi, özellikle şekerin kana karışmasını daha uzun süreye yaydığı için, tatlı yeme isteğini kesen bir besindir. Yulaf ezmesine alternatif olarak çavdar ekmeği, meyveler ve makarna da tatlı isteğini bastırabilir.

Muz: Adet dönemindeki şişliği azaltmak için muz tüketmek oldukça yararlı olacaktır. Muzun yanı sıra şişliğin önüne geçmek için tüketilebilecek diğer besinler patates, brokoli, soğan ve domatestir. Kadınlar genellikle adet dönemlerinde öncelikle ağrılardan, hemen sonrasında ise şişliklerden şikayetçi olmaktadır. Bu sebeple şişkinlik gibi önemli bir sorunu bu besinlerle ortadan kaldırabilirsin.

Tarçın: Sakinleştirici ve rahatlatıcı özelliği nedeniyle adet döneminde yatmadan önce tarçın çayı tüketebilirsin. Tarçın, bal ve sıcak su ile hazırlayabileceğin bu karışım sayesinde adet dönemindeki stresle başa çıkabilirsin.

Avokado: Ani değişen ruh hallerinin dengelenmesi için avokado tüketebilirsin. Avokado, serotonin içerdiğinden dolayı ruh halini dengeleyecek ve motivasyonunu arttıracaktır.

Diğer tavsiyeler

Adet döneminde seni daha iyi hissettirecek çözümlerden biri de bitki çayı tüketmektir. Özellikle bu çayların sıcak tüketilmesi önerilmektedir. Sıcak su torbasını karın bölgende tutarak, o bölgenin sıcak kalmasını sağlayabilir ve böylece rahatlayabilirsin. Buna ek olarak karnına dairesel hareketlerle masaj yapabilirsin. Adet dönemi sırasında vücudunu fazla yormamak ve vakit buldukça dinlenmek de bu dönemi kolay atlatmanı sağlayacaktır.

Daha fazlası için: https://goo.gl/wb3xhY

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir