Anorgazmi

Anorgazm yani orgazm olamamak ya da orgazm olmakta zorlanmak ile alakalı bir cinsel fonksiyon bozukluğudur. Anorgazm fiziksel ve ya psikolojik durumunuzla alakalı olabilir..

Psikoloji ve Orgazm
Sürekli olarak orgazm olmaya odaklanmış bir kişi yaşadığı stresten kaynaklı cinsel ilişkiden zevk alamayabilir. Kişi yüksek kaygı yaşar ve bu da cinsel yaşamı olumsuz etkileyebilir. Kaygı; bir olay ya da düşünceden dolayı ruhsal olarak acı çekmemize sebep olan psikolojik bir durumdur. Kişi yüksek kaygısına rağmen durumu kontrol etmeye çalıştıkça daha da zorlanır ve hayal kırıklığı yaşayabilir. Depresyon da orgazm olma konusunda bir engel teşkil edebilir. Depresif ruh halinde olmanız libidonuzu düşürür. Partnerinizin cinsel anlamda yaklaşımına kayıtsız kalırsınız. Kullanılan psikotik ilaçların da orgazma etkisi vardır. Eğer ilaç kaynaklı bir sorun yaşıyorsanız bu durumu doktoronuzla konuşmanız faydalı olacaktır.


Özgüven Eksikliği
Bireyin özgüven eksikliğinin oluşu kendisini cinsel anlamda kitlemesine sebebiyet verebilir. Temas kurmak istemez veya kursa bile keyif alamaz ve dolayısıyla orgazm olma ihtimali azalır.

Partnerinizle İletişim Kurmakta Zorlanmak
Duygusal anlamda ihtiyaçlarınızın karşılanmadığı bir ilişkide orgazm olamamanız doğal bir durumdur. Her insanın kendini rahat, güvende ve değerli hissetmeye ihtiyacı vardır fakat partneriniz sizinle duygusal anlamda yeteri kadar ilgili değilse bundan kaynaklı bir güvensizlik hissiyatınız oluşabilir dolayısıyla cinsel ilişkiniz keyifsiz olabilir. Cinsel olmayan sorunlarla ilgili yaşadığınız problemler kaygınızı arttırabilir ve cinsel anlamda uzak hissedebilirsiniz. İletişim eksikliği yaşadığınız partnerinize bunu anlatmaktan çekinmemelisiniz. Çünkü siz bundan kaçtıkça orgazm olma ihtimaliniz daha çok düşer. Ve partneriniz tarafından cinsel olarak uyarılmanız artık daha zor gerçekleşir.

Çözüm Yolları Nelerdir?
Kendi bedeninizi tanımayı ve mastürbasyon yapmayı deneyebilirsiniz. Cinsellikle ilgili olumsuz inançlarınızı değiştirebilirsiniz,Bu konuyla ilgili araştırma yapabilirsiniz. Partnerizle fantezi kurabilir ve bunu deneyebilirsiniz. Kısacası sevgili hanımlar, cinsel hayatınızda yaşadığınız sorunlar bir bakıma psikolojik sağlığınızla da bağlantılı olabilir. Fakat neyden kaynaklanıyor olursa olsun bu durumu yalnız başına çözmeye çalışmak sizleri psikolojik olarak daha zor bir duruma sürükleyebilir. Bu durumu partnerinizle paylaşmak, sürece onu da dahil ederek mutlu olmanıza yardımcı olacak çözümler bulmanız faydalı olacaktır.
Sağlıklı günler dilerim 🙂

Uzman Psikolog Aslıhan Sönmez

Written by Altan Yiğit

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir