Antik Bir Güzellik Sırrı: Kil Maskesi

Çok uzun yıllardır kadınlar ciltlerini temizlemek ve genç kalmak için yüzlerine kil maskesi uyguluyor. Kleopatra’nın güzellik sırlarından biri kil maskesi iken, Osmanlı kadınları da sadece kil ve suyu karıştırıp yaptıkları maskelerle pürüzsüz bir cilde sahip oluyorlardı. Çünkü her cilt tipine uygun bir kil maskesi var, hazırlanması çok kolay ve çok etkili. Tıkanan gözenekleri temizliyor, sivilceyi önlüyor, yüzdeki fazla yağı emiyor ve düzenli olarak kullanıldığında yağ dengesini sağlıyor. Öte yandan saçları yumuşatıyor ve cildi sıkılaştırıyor. Tarihteki bakımlı kadınların bu maskeyi kullanması boşuna değil.

Kil bir çeşit toprak. Kayalardan, yanardağlardan çıkan tüf ve toprağın toz hali. Fakat topraktan daha ince ve yumuşak. Mineral bakımından oldukça zengin. Farklı renkleri ve türleri mevcut. Hamur haline getirilerek cilde uygulanıyor ve görüntüsü çamura benziyor. Kolayca emildiği için vücudu toksik maddelerden temizliyor. En çok da yağlı ciltlerde etkili oluyor.

Kil maskesi kullanırken dikkat etmen gerekenlerse şöyle:

1- Maskeyi her gün sürmek cildi gerdiği için kırışıklıklara sebep olabilir. Bu yüzden haftada bir kez sürmelisin.

2- Cilt tipine göre bir kil seçmelisin. Hassas ciltlere beyaz kil iyi gelirken, yağlı ve kurtarılması gereken ciltlere yeşil kil iyi geliyor.

3- Kili önce kol bölgene uygularsan hassasiyetin olup olmadığını daha iyi anlarsın. Eğer kızarıklık, şişme vs. olursa hiç kullanmamanı öneririm.

4- Maskenin içine, cilt tipine göre ekstra malzemeler ekleyebilirsin. Mesela kuru ciltler, bitkisel bir yağ katabilirler.

5- Kil maskesini sürüp, 5 dakika bekledikten sonra ılık suyla iyice durulamalısın. Ve ardından mutlaka nemlendirici kullanmalısın.

Beyaz kil maskesi tarifi

Malzemeler

1 yemek kaşığı beyaz kil

1 tatlı kaşığı kayısı yağı

Su

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Geniş bir kaba kili ve kayısı yağını dök. Tahta kaşık yardımıyla su ekleyerek karıştır. Karışım kıvamlı bir hale gelene kadar su ekleyebilirsin. Yani ne çok cıvık olmalı ne de çok katı. Daha sonra maskeyi bir fırça yardımıyla cildine uygula. Göz ve dudak çevresini boş bırakmaya dikkat et. Yer çekimine ters bir şekilde sür ve ince bir tabaka halinde olsun. 15 dakika bekledikten sonra durula. Bu maskenin özelliği cildi temizlemesi.

Yeşil kil maskesi tarifi

Malzemeler

3 yemek kaşığı yeşil kil

1 tatlı kaşığı limon suyu

1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Su

Hazırlanışı

Kili geniş bir kaba koy ve su dökerek karıştır. Yine tahta bir kaşık kullan. Daha sonra üstüne zeytinyağı ve limon suyunu ekle. Karışımı biraz ısıt ve soğumasını beklemeden yüzüne uygula. Karışım biraz sıcak olduğu için sünger kullanabilirsin. Göz ve dudak çevresinde yuvarlak boşluklar bırakmayı unutma. 15 dakika sonra, yani kuruduktan sonra, ovalayarak durula. Özellikle burun çevresinde kil kalmamasına dikkat et. Bu maskenin özelliği gençleştirmesi.

Written by Pepapp

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments