Aşk Bağımlısı Mısın?

Aşk, duyguların en güzelidir. Ancak aşkın uğruna kendini hiçe saymak, aşık olduğun kişinin her kötü davranışını aşk adına tolere etmek ve saplantılı bir ilişki yaşamak aşk bağımlılığının belirtisidir. Bu şeyleri sevgiden yaptığını sanabilirsiniz fakat gerçek bundan çok uzaktadır. ‘Aşk bağımlısı mısın?’ sorusunun cevabı ve aşk bağımlılığından kurtulmanın yolları için yazıma bir göz at.

Aşkın uğruna her şeyi yapmaya hazır mısın? Bu kendi benliğini hiçe saymak olsa bile. İlişkide saplantılı bir ruh haline mi bürünüyorsun? Kendini hep duygusal olarak müsait olmayan insanlara kapılmışken mi buluyorsun? O zaman aşk bağımlısı olabilirsin. Aşkın bu saplantılı hali insanı depresyona, özgüven düşüklüğüne ve mutsuz bir yaşama sürükleyebilir. Bu durumdan kurtulman için ‘Aşk bağımlısı mısınız?’ sorusunun cevabını araştırdım. İşte ‘Aşk bağımlısı mısın?’ sorusunun cevabı ve aşk bağımlılığından kurtulmanın yolları.

Aşk bağımlısı mısın? 

Kendi benliğini hiçe sayıyorsan…

Aşk bağımlılığında kendini ve hayatı yavaş yavaş bağımlı olduğun kişinin gözlerinden görmeye başlarsın. Bu, kendi benliğini hep karşı tarafın düşünceleri, duyguları ve hareketlerine odaklanarak kaybetmeye sebep olur.

Arkadaş ve aileni ihmal ediyorsan…

Aşk bağımlılığı yaşadığında kaybetme korkundan dolayı her saniyeyi aşık olduğunu sandığın kişiyle geçirmek istersin. Sanki onu 1 gün görmesen elinden kaçacağını hissedersin. Bu yüzden arkadaş ve ailenle eskisi kadar çok görüşmemeye başlarsın.

Aşık olduğun kişi için kendini değiştiriyorsan…

Aşk bağımlılığında gerçek karakterini hiçe sayarak, karşındakine uymak için kendini değiştirirsin. Aşk bağımlıları genellikle kendilerinde olduğunu düşündükleri yetersizlikleri, suçlamaları ve utançları teyit eden insanlara ilgi duyarlar. Bir aşk bağımlısının savunmasızlığını ve başkalarını memnun etme çabası, bunu istismar etmek isteyen narsistleri cezbeder.

Aşık olduğun kişi tarafından hep hayal kırıklığına uğratılıyorsan…

Aşık olduğunuzu sandığın kişinin etrafında hep hüzünlü hissedebilirsin. Nedense onun artık o kadar karizmatik, duygusal, sevecen ve yardımsever olmadığını düşünürsün. Bu senin karşındaki insana değil, ondan yarattığın fanteziye aşık olduğunun göstergesidir.

Kendi değerinden şüphe duyuyorsan…

Aşk bağımlılığından yararlanmaya çalışan partnerinin senin hakkında dediği kötü şeylere inanmaya başlayıp, kendinizi değersiz hissedebilirsin. Sürekli olarak başkalarının sevgisine layık olmadığını düşünmek, seni bitkin kılar.

Her türlü kötü davranışa tahammül ediyorsan…

Aşk bağımlıları hayatlarındaki diğer insanlara tahammül göstermeyecekleri konularda sevgililerini es geçerler. Toplum içinde veya ikiniz baş başayken sana sertçe konuştuğunda, kendi kusurları yüzünden seni suçladığında buna tahammül ediyor ve daha fazlası için ona geri dönüyorsan aşk bağımlısısın demektir.

Her zaman aşık olduğun kişiyi memnun etmeyi düşünüyorsan…

Her zaman aşık olduğun kişiyi mutlu hissettirmeye çalışırken kendi istek ve ihtiyaçlarını tamamen göz ardı ediyorsan aşk bağımlısısın demektir. Bu kadar çabana rağmen hala karşındaki insana layık olmadığını düşünebilirsin. Daha da kötüsü o kişi, sana kendisi bunu davranışları ve sözleriyle hissettirebilir.

Aşık olduğun kişinin kötü davranışları için bahaneler yaratıyorsan…

Aşık olduğun kişinin kötü davranışları için bahaneler yaratıp, aşkının onu değiştireceğini düşünebilirsin. Maalesef olayların gerçek yüzü böyle olmayacaktır. Bu davranışı yapmanın sebebi, aşk bağımlılığından dolayı karşındaki kişinin kusurlarını kabul edememektir.

Tehlike işaretlerini görmezden geliyorsan…

Aşık olduğun kişinin davranış ve sözlerindeki tehlike işaretlerini görmezden geliyorsan, seninle bu konu hakkında konuşmaya çalışan arkadaşlarını dinlemiyorsan aşk bağımlısısın demektir.

Aşk bağımlılığından kurtulmanın yolları:

Tahammül edemeyeceğin şeyleri belirle

Karşı tarafın tahammül etmek istemediğin davranışlarına sınırlar koy. O kişiye şunu şunu yapmanı istemiyorum de. Eğer bir daha o davranışı gösterirse bunu yaşamayı hak edip etmediğini düşün.

Kötü duygularını ihmal etme

Eğer aşık olduğun kişi seni çoğu zaman kötü hissettiriyorsa kendine neden hala buna tahammül ettiğini sor. Alışkanlık mı özgüven eksikliği mi daha iyisini bulabileceğine olan inancının yok olması mı? Kendi içine dönüp, bu soruların cevabını aramak her şeyi daha net görmeni sağlayacaktır.

Kendini sev

Kendini sevmekten vazgeçersen kendini değerli hissettirecek şeyler yap. Kendini sevmek ve iyi bakmak diğer insanlara da ne kadar değerli olduğunu gösterecektir.

Her zaman dürüst ol

Aşık olduğun kişiye karşı dürüst ol. Eğer seni gerçekten seviyorsa dediklerini kale alıp, davranışlarına dikkat etmesi gerekir. Sağlıklı bir ilişkide duygu ve düşüncelerinin duyulup kale alındığını hissetmelisin.

İlişkiyi dengede tut

İlişkide hep bir şeylerden feragat eden taraf olup olmadığını gözden geçir. Eğer karşı tarafta seni gerçekten seviyorsa bazı şeylerden ödün vermesi gerekir. Hep senin vermeni beklememeli.

Günlük tut

Her gün kendinde sevdiklerini, gurur duyduğun özelliklerini not al. Özgüvenini yerine getirmek aşk bağımlılığından kurtulmana yardımcı olacaktır.

Profesyonel yardım almaktan çekinme

İşin içinden çıkamadığını hissediyorsan bir uzmanla görüşmekten çekinme. Bir uzman senin, içten içe bilip kabul edemediğin gerçekleri görmeni sağlayabilir ve ne yapman konusunda sana yol gösterebilir.

Daha fazla yazı için: https://goo.gl/6TKLJp

Written by Pepapp

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments