Her Gün Merdiven Çıkman için 6 Neden

Spor salonlarına para bayılmadan, her yerde yapabileceğin, kolay ama etkili bir spor mu arıyorsun? O zaman merdiven çıkmak tam sana göre. Her gün merdiven çıkmanın kilo vermenin yanı sıra sağlığa birçok faydası vardır. İşte her gün merdiven çıkmak için 6 neden:

Bacak ve kalça kaslarını geliştirir

Alt vücudunun kas kütlesini arttırmak istiyorsan kardiyoyu bırak ve merdiven çıkmaya başla. Merdiven çıkmak geniş bir hareket çeşitliliğine sahiptir ve tüm vücut ağırlığını tek ayakla desteklemeni sağladığı için bacak ve kalça kaslarını çalıştırır.

Sırt ağrılarını azaltır

Araştırmalar merdiven çıkmanın sırt ağrılarını hafiflettiğini gösterir. Merdiven çıkarken sırtındaki baskı kalça kaslarına geçerek azalır ve sırt ağrıların hafifler.

Fazla kilolarından kurtulmanı sağlar

Her gün merdiven çıkmak hem yağ yakar hem de kaslarını güçlendirir. Böylece merdiven çıkarak fazla kilolarından kurtulup daha fit görünebilirsin.

Merdiven çıkmak seni zorlar

Kolay egzersizler çok iyi sonuçlar vermezler. Yaptığın egzersizlerden maksimum seviyede yararlanmak istiyorsan, kendine meydan okumalısın. Merdiven çıkmak zorlayıcı bir aktivitedir. Bu yüzden de çabalarının sonucunu sana verir.

Vücut ağırlık merkezini dengeler

Merdiven çıkmak vücudunu ayakta tutan en önemli iki kası çalıştırır. Bunlar kalça kasları ve sırt kaslarıdır. Merdiven çıkmak bu kasları çalıştırarak vücut ağırlık merkezinizi dengeler.

Kalp sağlığına iyi gelir

Merdiven çıkmak kalp atışlarını artırır. Bu da kalbini güçlendirerek, daha sağlıklı olmasını sağlar.

Daha fazla yazı için: https://goo.gl/6TKLJp

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir